Porušenie základných práv - stanovisko ombudsmanky JUDr. Jany Dubovcovej

Autor: Jan Vitkovič | 31.10.2014 o 22:18 | (upravené 16.1.2015 o 7:40) Karma článku: 4,35 | Prečítané:  1175x

JUDr. Jana Dubovcová ako verejná ochrankyňa práv preskúmala postup orgánov verejnej správy v podnete ohľadne dlhodobého hluku z cestnej dopravy v obci Dvorianky na Hlavnej ulici a konštatuje, že príslušné orgány verejnej správy svojím postupom porušili právo mať účinný prostriedok nápravy pred národným orgánom, ktoré podľa čl. 13 Dohovoru patrí každému, koho práva a slobody priznané Dohovorom boli porušené a medzi ne patrí aj právo na pokojné užívanie majetku podľa čl. 1 Dodatkového protokolu č. 1 k Dohovoru.

JUDr. Jana Dubovcová ako verejná ochrankyňa práv preskúmala postup orgánov verejnej správy v podnete ohľadne dlhodobého hluku z cestnej dopravy v obci Dvorianky na Hlavnej ulici z hľadiska:

  • základného práva chráneného včl. 40 Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého má každý právo na ochranu zdravia,
  • základného práva chráneného v čl. 44 ods.l Ústavy Slovenskej republiky, podľa ktorého má každý právo na priaznivé životné prostredie a
  • ochrany práva na pokojné užívanie majetku podľa Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd v čl. 1 Dodatkového protokolu č. 1.

JUDr. Jana Dubovcová ako verejná ochrankyňa práv na základe prekúmania podnetu konštatuje, že z uvedených skutočností je preukázané, že od zodpovedných orgánov verejnej správy sa domáhate nápravy a ochrany pred zásahmi do Vašich základných práv už viac ako tri roky. Svojimi žiadosťami, o ktorých sa opakovane preukázalo, že sú opodstatnené a oprávnené, sa domáhate odstránenia nadmerného hluku, ktorý závažným spôsobom a po dlhý čas zasahuje do Vašich základných práv chránených v Ústave Slovenskej republiky - v čl. 40 (právo na ochranu zdravia), v čl. 44 ods. 1 (právo na priaznivé životné prostredie), v Dohovore o ochrane ľudských práv a základných slobôd (ďalej len „Dohovor") v čl. 1 Dodatkového protokolu č. 1 (právo na pokojné užívanie majetku), v čl. 13 Dohovoru (právo na účinný prostriedok nápravy pred národným orgánom).

Štát, ktorý je zmluvnou stranou Dohovoru je nositeľom povinnosti zabezpečiť nápravu v prípade zisteného porušenia základného práva, a to nielen podľa práva, ale aj v praxi. To znamená, že má povinnosť, prostredníctvom svojich orgánov, zamedziť zásahu do základného práva, odstrániť jeho porušenie a podľa rozsahu a formy tohto porušenia, v odôvodnených prípadoch, porušenie aj odškodniť.

Z preskúmania podnetu je zrejmé, že ste na odstránenie zásahu do Vašich práv využili vnútroštátne prostriedky a napriek tomu, že príslušné orgány konštatovali nadmernú hlučnosť, a teda porušovanie Vašich práv, doteraz neboli vykonané účinné formy nápravy a prekračovanie prípustných hodnôt hluku stále pokračuje. Z konaní, ktoré príslušné orgány viedli, a ešte vedú, je preukázané, že Slovenská správa ciest, ktorá je porušovateľom Vašich základných práv bola pokutovaná a zaviazaná na nápravu, ale jej pokutovanie nebolo cieľom Vašich žiadostí. Ich zrejmým účelom bolo odstránenie porušovania základných práv, a ten sa nenaplnil.

Z tohto dôvodu konštatujem, že výsledkom doterajšieho konania zodpovedných orgánov oprávnených na vykonávanie dozoru nad dodržiavaním ustanovení zákona č. 335/2007 Z. z. je, že nedokázali poskytnúť reálnu ochranu Vášmu základnému právu na ochranu zdravia, právu na priaznivé životné prostredie a právu na pokojné užívanie majetku. Aj keď konanie príslušných orgánov posudzujem ako plynulé a vykonávané v medziach ustanovených zákonom, vo výsledku ho nemôžem hodnotiť ako účinný prostriedok nápravy v zmysle požiadavky a záväzku vyplývajúceho z čl. 13 Dohovoru, ktorý sa nevzťahuje iba na konanie súdov, ale vzťahuje sa aj na konanie všetkých vnútroštátnych orgánov, ktoré štát ustanovil ako právne cesty uplatňovania a vymáhania plnenia práv.

Aj z tohto dôvodu konštatujem, že príslušné orgány verejnej správy svojím postupom porušili Vaše právo mať účinný prostriedok nápravy pred národným orgánom, ktoré podľa čl. 13 Dohovoru patrí každému, koho práva a slobody priznané Dohovorom boli porušené a medzi ne patrí aj právo na pokojné užívanie majetku podľa čl. 1 Dodatkového protokolu č. 1 k Dohovoru.

Vo vzťahu k ochrane základných práv chránených našou ústavou, podľa môjho názoru, tiež platí, že ich garantovanie v právnom štáte sa môže naplniť iba tak, že zo strany štátu bude rovnocenne zabezpečená nielen možnosť domáhať sa práv v konaní pred príslušnými orgánmi v primeranom čase a v spravodlivom procese, ale aj priznané práva reálne a v primeranom čase vymôcť a naplniť.

V tomto konkrétnom prípade bola naplnená možnosť domáhať sa, ale možnosť reálne vymôcť ochranu základných práv ostala nenaplnená. Z tohto dôvodu konštatujem, že doterajším postupom uvedené orgány verejnej správy umožnili pokračovanie v porušovaní Vašich základných práv na ochranu zdravia, na priaznivé životné prostredie a na pokojné užívanie majetku, a preto podľa ustanovenia § 19 ods. 1 zákona o verejnom ochrancovi práv navrhnem príslušným orgánom verejnej správy opatrenia na zabezpečenie nápravy.

O ďalšom vývoji v tejto veci nás bude JUDr. Jana Dubovcová ako verejná ochrankyňa práv informovať.

List zo dňa 27.10.2014

Hazard so zdravim - článok: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno

Aktuálne fotografie na stránkach petičného výboru.

Aktuálne informácie na stránkach petičného výboru.

Informácie o spomaľovači pred RD v obci na stránkach petičného výboru.

Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.

Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?