Monitorovanie kamionov na cestách ? Prečo nie sú výsledky prístupné občanom ?

Autor: Jan Vitkovič | 4.6.2014 o 7:00 | (upravené 16.1.2015 o 7:53) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  358x

Od 01.01.2014 je cesta I/79 spoplatnená pre nákladnu dopravu, pohyb kamionov je teda monitorovaný mýtnym systémom. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nechce sprístupniť tieto informacie občanom. Načo a teda pre koho je monitorovaný pohyb kamionov na cestách I. triedy ? Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nechce sprístupniť informacie o pohybe kamionov na ceste I/79 občanom. 

Za petičný výbor sme podali množstvo info-žiadostí na MDVaRR SR ako aj na Národnu dialničnú spoločnosť o spristupnenie informacii "denný priemerný počet prejdených kamionov v obci" a to podľa zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informaciam, ale požadované informácie o doprave nám neboli sprístupnené a to aj napriek riešeniu dlhodobého poškodzovania zdravia obyvateľstva cestnou ťažkou nákladnou dopravou v obci Dvorianky na Hlavnej ulici (cesta I/79), kde práve jedným z prijatých opatrení bolo spoplatnenie cesty I/79 pre kamionovu dopravu.

Od 01.01.2014 je cesta I/79, ktorá prechádza aj obcou Dvorianky spoplatnená pre nákladnu dopravu, pohyb kamionov je teda monitorovaný mýtnym systémom. Načo a teda pre koho je monitorovaný pohyb kamionov na cestách I. triedy ? Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

Dôvodom nesprístupnenia je skutočnosť, že NDS je povinná postupovať pri poskytovaní informácií v súlade s ustanovením § 3 ods. 2 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon"). V zmysle citovaného ustanovenia má NDS povinnosť sprístupniť iba informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce, o životnom prostredí, o úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia a o obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.

K našej žiadosti NDS uviedli, že nami požadované informácie pre úsek cesty 1/79 cez Dvorianky s rozdelením na jednotlivé dni v termíne od 1.1.2014 do 20.5.2014 NDS nemá k dispozícii, keďže zoznam informácií pre uvedený úsek nevedie a z uvedeného dôvodu nám ho nie je možné poskytnúť.

Ministerstvo po preskúmaní žiadosti a spisového materiálu v tejto veci zistilo, že informácie, ktoré žiadateľ požaduje, je možné považovať za údaje, ktoré NDS nie je povinná sprístupniť podľa § 3 ods. 1 zákona o slobode informácií.

Kto a ako teda monitoruje pohyb kamionov po cestách I.triedy, keď NDS požadované informácie pre úsek cesty 1/79 cez obec Dvorianky s rozdelením na jednotlivé dni nemá k dispozícii ?

Kto teda občanom sprístupní informácie o priemernom dennom počte kamionov v obci ?

Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

List MDVaRR SR zo dňa 30.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 06.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

 

 

Aktuálne fotografie na stránkach petičného výboru.

Aktuálne informácie na stránkach petičného výboru.

Informácie o spomaľovači pred RD v obci na stránkach petičného výboru.

Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej policie sa stotožňuje ( na základe TP15/2005 ) s názorom petičného výboru ohľadne nevhodneho umiestnenia spomaľovača priamo pred RD, viac v článku:  Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru.

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?