Monitorovanie kamionov na cestách ? Prečo nie sú výsledky prístupné občanom ?

Autor: Jan Vitkovič | 4.6.2014 o 7:00 | (upravené 16.1.2015 o 7:53) Karma článku: 5,46 | Prečítané:  342x

Od 01.01.2014 je cesta I/79 spoplatnená pre nákladnu dopravu, pohyb kamionov je teda monitorovaný mýtnym systémom. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nechce sprístupniť tieto informacie občanom. Načo a teda pre koho je monitorovaný pohyb kamionov na cestách I. triedy ? Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR nechce sprístupniť informacie o pohybe kamionov na ceste I/79 občanom. 

Za petičný výbor sme podali množstvo info-žiadostí na MDVaRR SR ako aj na Národnu dialničnú spoločnosť o spristupnenie informacii "denný priemerný počet prejdených kamionov v obci" a to podľa zákona č.211/2000 Z.z. o slobodnom prístupe k informaciam, ale požadované informácie o doprave nám neboli sprístupnené a to aj napriek riešeniu dlhodobého poškodzovania zdravia obyvateľstva cestnou ťažkou nákladnou dopravou v obci Dvorianky na Hlavnej ulici (cesta I/79), kde práve jedným z prijatých opatrení bolo spoplatnenie cesty I/79 pre kamionovu dopravu.

Od 01.01.2014 je cesta I/79, ktorá prechádza aj obcou Dvorianky spoplatnená pre nákladnu dopravu, pohyb kamionov je teda monitorovaný mýtnym systémom. Načo a teda pre koho je monitorovaný pohyb kamionov na cestách I. triedy ? Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

Dôvodom nesprístupnenia je skutočnosť, že NDS je povinná postupovať pri poskytovaní informácií v súlade s ustanovením § 3 ods. 2 zákona č. 211/2000 Z. z. o slobodnom prístupe k informáciám a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej ako „zákon"). V zmysle citovaného ustanovenia má NDS povinnosť sprístupniť iba informácie o hospodárení s verejnými prostriedkami, nakladaní s majetkom štátu, majetkom vyššieho územného celku alebo majetkom obce, o životnom prostredí, o úlohách alebo odborných službách týkajúcich sa životného prostredia a o obsahu, plnení a činnostiach vykonávaných na základe uzatvorenej zmluvy.

K našej žiadosti NDS uviedli, že nami požadované informácie pre úsek cesty 1/79 cez Dvorianky s rozdelením na jednotlivé dni v termíne od 1.1.2014 do 20.5.2014 NDS nemá k dispozícii, keďže zoznam informácií pre uvedený úsek nevedie a z uvedeného dôvodu nám ho nie je možné poskytnúť.

Ministerstvo po preskúmaní žiadosti a spisového materiálu v tejto veci zistilo, že informácie, ktoré žiadateľ požaduje, je možné považovať za údaje, ktoré NDS nie je povinná sprístupniť podľa § 3 ods. 1 zákona o slobode informácií.

Kto a ako teda monitoruje pohyb kamionov po cestách I.triedy, keď NDS požadované informácie pre úsek cesty 1/79 cez obec Dvorianky s rozdelením na jednotlivé dni nemá k dispozícii ?

Kto teda občanom sprístupní informácie o priemernom dennom počte kamionov v obci ?

Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

List MDVaRR SR zo dňa 30.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 06.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

List NDS zo dňa 29.05.2014 :

 

 

Aktuálne fotografie na stránkach petičného výboru.

Aktuálne informácie na stránkach petičného výboru.

Informácie o spomaľovači pred RD v obci na stránkach petičného výboru.

Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej policie sa stotožňuje ( na základe TP15/2005 ) s názorom petičného výboru ohľadne nevhodneho umiestnenia spomaľovača priamo pred RD, viac v článku:  Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru.

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?