Znemožnené vetranie izieb ? Ako to vidia úrady ?

Autor: Jan Vitkovič | 28.3.2014 o 8:45 | (upravené 16.1.2015 o 7:36) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  770x

Znemožnené vetranie izieb ? Ako to vidia kompetentné úrady ? V obci Dvorianky na Hlavnej ulici je dlhodobo znemožnené vetranie vnútorných obytných miestností v rodinných domoch - vetranie vnútornych obytných miestnosti pritom rieši vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkach na vnútorne prostredie budov a o minimálnych požiadavkach na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia v znení neskorších predpisov. Útvar vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice, prekvalifikoval podanie ohľadne znemožneného vetrania a rieši ho podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a to výkonom štátneho zdravotného dozoru.

vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z.

vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z.

Dlhodobé znemožnené vetranie izieb v rodinných domoch

Vetranie vnútornych obytných miestnosti v rodinných domoch v obci Dvorianky na Hlavnej ulici je dlhodobo znemožnené vzhľadom na vysokú intenzitu cestnej kamionovej dopravy na Hlavnej ulici ako aj vzhľadom na zlú organizaciu dopravy,  čo spôsobuje hluk, otrasy a emisie a to v dôsledku brzdenia kamionov priamo pred rodinnymi domami v obci - zmena dynamiky jazdy - hluk, otrasy a do ovzdušia sa dostavajú škodlivé emisie NO2.

Vysoká intenzita ťažkej nákladnej kamionovej dopravy spôsobuje hluk a v tejto súvislosti nie je možné dostatočne vetrať otvorením okien (izby bez núteneho obehu vzduchu), aktuálne namerané výsledky hluku preukázali prekročenie prípustnyych hodnot hluku vo vnútornom chránenom priestore (izby v RD) ako aj vo vonkajšom chránenom priestore (vonku pred RD).

Upozorňujeme, že vetranie vnútornych obytných miestnosti rieši vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkach na vnútorne prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia v znení neskorších predpisov, nižšie obrázok:

VETRANIE-Legislativa.jpg

Podľa uvedenej vyhlášky všetky vnútorne priestory s dlhodobým a kratkodobým pobytom ľudí musia byť vetrané. Vetranie budov sa zabezpečuje prirodzeným vetraním alebo nútenym vetraním. Vetranie sa určuje podľa počtu osôb, vykonávanej činnosti, tepelnej záťaže a miery znečistenia ovzdušia tak, aby boli splnené požiadavky na množstvo vzduchu na dychanie, na čistotu vnútorneho ovzdušia a aby nedošlo k obťažovaniu ľudí pachovými látkami.

V obytných miestnostiach bytov a ubytovacích zariadení sa požaduje výmena čerstvého vzduchu za hodinu na jednu pritomnú osobu podľa STN EN 15251 (Vstupné udaje o vnutornom prostredi budov na navrhovanie a hodnotenie energetickej hospodárnosti budov – kvalita vzduchu, tepelný stav prostredia, osvetlenie a akustika).

Príloha B uvedenej normy pojednáva o základnych kriteriach kvality vnútorneho vzduchu a intenzity vetrania a uvádza príklady intenzity vetrania pri bytových budovách pre tri kategorie vnútorneho prostredia budov. Údaje prevzaté z normy su uvedené v tabuľke 10, pre rôzne kategrie podľa tabuľky 11, obrázok vyššie.

V tejto súvislosti ďalej upozornujeme na skutočnosť vzniku škodlivých emisii NO2 z brzdiacich a rozbiehajúcich sa kamionov pred rodinnými domami,  ktore priamo znečisťujú ovzdušie v okolí - životné prostredie pred RD a v dopravných špičkách teda nie je možne dostatočné vetranie vnútorneho chráneneho priestoru. Stanovisko ohľadne možného prekročenia povolených limitov NO2, ktoré vypracoval Okresný úrad Košice, odbor životného prostredia je k dispozicii v článku: Ako funguje štátna správa ? Neuveriteľný príbeh III.

 

 

Ako to v obci na Hlavnej ulici vyzerá ?

Na 7 minutovom videu vchádza do obce 50 kamionov v kuse za sebou, na trase z Maďarska do Poľska. Na vjazde do obce každý kamion brzdi pred rodinnymi domami, kde je spomaľovač, vzniká neuveriteľný, zdôrazňujem neuveriteľný hluk a otrasy, trasie sa zem, počuť pískať brzdy, vzduch z brzd, hučanie motorov, proste je to hotove peklo ......

Aktuálne fotografie na strankach petičného výboru.

Informácie o spomaľovači pred RD v obci na stránkach petičného výboru.

spomalovac-dvorianky.jpg

Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej policie sa stotožňuje (na základe TP15/2005) s názorom petičného výboru ohľadne nevhodneho umiestnenia spomaľovača priamo pred RD, viac v článku: Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru. 

Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

 

 

Ako to vidia kompetentne úrady ?

Útvar vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice, prekvalifikoval podanie ohľadne znemožneného vetrania a rieši ho podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a to výkonom štátneho zdravotného dozoru.

Informacia o výkone štátneho zdravotného dozoru podľa zákona č. 355/2007 Z. z. - vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z.:

MDSR-UVH-KE-25.03.2014.jpg

Aktuálny postup pri výkone štátneho zdravotného dozoru podľa zákona č. 355/2007 Z. z. - vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z. - informovanie Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice :

MDSR-UVH-KE-postup-25.03.2014_Page_1.jpg

MDSR-UVH-KE-postup-25.03.2014_Page_2.jpg

Hazard so zdravim - článok: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?