Znemožnené vetranie izieb ? Ako to vidia úrady ?

Autor: Jan Vitkovič | 28.3.2014 o 8:45 | (upravené 16.1.2015 o 7:36) Karma článku: 4,25 | Prečítané:  800x

Znemožnené vetranie izieb ? Ako to vidia kompetentné úrady ? V obci Dvorianky na Hlavnej ulici je dlhodobo znemožnené vetranie vnútorných obytných miestností v rodinných domoch - vetranie vnútornych obytných miestnosti pritom rieši vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkach na vnútorne prostredie budov a o minimálnych požiadavkach na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia v znení neskorších predpisov. Útvar vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice, prekvalifikoval podanie ohľadne znemožneného vetrania a rieši ho podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a to výkonom štátneho zdravotného dozoru.

vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z.

vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z.

Dlhodobé znemožnené vetranie izieb v rodinných domoch

Vetranie vnútornych obytných miestnosti v rodinných domoch v obci Dvorianky na Hlavnej ulici je dlhodobo znemožnené vzhľadom na vysokú intenzitu cestnej kamionovej dopravy na Hlavnej ulici ako aj vzhľadom na zlú organizaciu dopravy,  čo spôsobuje hluk, otrasy a emisie a to v dôsledku brzdenia kamionov priamo pred rodinnymi domami v obci - zmena dynamiky jazdy - hluk, otrasy a do ovzdušia sa dostavajú škodlivé emisie NO2.

Vysoká intenzita ťažkej nákladnej kamionovej dopravy spôsobuje hluk a v tejto súvislosti nie je možné dostatočne vetrať otvorením okien (izby bez núteneho obehu vzduchu), aktuálne namerané výsledky hluku preukázali prekročenie prípustnyych hodnot hluku vo vnútornom chránenom priestore (izby v RD) ako aj vo vonkajšom chránenom priestore (vonku pred RD).

Upozorňujeme, že vetranie vnútornych obytných miestnosti rieši vyhláška MZ SR č.259/2008 Z. z. o podrobnostiach o požiadavkach na vnútorne prostredie budov a o minimálnych požiadavkách na byty nižšieho štandardu a na ubytovacie zariadenia v znení neskorších predpisov, nižšie obrázok:

VETRANIE-Legislativa.jpg

Podľa uvedenej vyhlášky všetky vnútorne priestory s dlhodobým a kratkodobým pobytom ľudí musia byť vetrané. Vetranie budov sa zabezpečuje prirodzeným vetraním alebo nútenym vetraním. Vetranie sa určuje podľa počtu osôb, vykonávanej činnosti, tepelnej záťaže a miery znečistenia ovzdušia tak, aby boli splnené požiadavky na množstvo vzduchu na dychanie, na čistotu vnútorneho ovzdušia a aby nedošlo k obťažovaniu ľudí pachovými látkami.

V obytných miestnostiach bytov a ubytovacích zariadení sa požaduje výmena čerstvého vzduchu za hodinu na jednu pritomnú osobu podľa STN EN 15251 (Vstupné udaje o vnutornom prostredi budov na navrhovanie a hodnotenie energetickej hospodárnosti budov – kvalita vzduchu, tepelný stav prostredia, osvetlenie a akustika).

Príloha B uvedenej normy pojednáva o základnych kriteriach kvality vnútorneho vzduchu a intenzity vetrania a uvádza príklady intenzity vetrania pri bytových budovách pre tri kategorie vnútorneho prostredia budov. Údaje prevzaté z normy su uvedené v tabuľke 10, pre rôzne kategrie podľa tabuľky 11, obrázok vyššie.

V tejto súvislosti ďalej upozornujeme na skutočnosť vzniku škodlivých emisii NO2 z brzdiacich a rozbiehajúcich sa kamionov pred rodinnými domami,  ktore priamo znečisťujú ovzdušie v okolí - životné prostredie pred RD a v dopravných špičkách teda nie je možne dostatočné vetranie vnútorneho chráneneho priestoru. Stanovisko ohľadne možného prekročenia povolených limitov NO2, ktoré vypracoval Okresný úrad Košice, odbor životného prostredia je k dispozicii v článku: Ako funguje štátna správa ? Neuveriteľný príbeh III.

 

 

Ako to v obci na Hlavnej ulici vyzerá ?

Na 7 minutovom videu vchádza do obce 50 kamionov v kuse za sebou, na trase z Maďarska do Poľska. Na vjazde do obce každý kamion brzdi pred rodinnymi domami, kde je spomaľovač, vzniká neuveriteľný, zdôrazňujem neuveriteľný hluk a otrasy, trasie sa zem, počuť pískať brzdy, vzduch z brzd, hučanie motorov, proste je to hotove peklo ......

Aktuálne fotografie na strankach petičného výboru.

Informácie o spomaľovači pred RD v obci na stránkach petičného výboru.

spomalovac-dvorianky.jpg

Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej policie sa stotožňuje (na základe TP15/2005) s názorom petičného výboru ohľadne nevhodneho umiestnenia spomaľovača priamo pred RD, viac v článku: Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru. 

Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

 

 

Ako to vidia kompetentne úrady ?

Útvar vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice, prekvalifikoval podanie ohľadne znemožneného vetrania a rieši ho podľa zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a to výkonom štátneho zdravotného dozoru.

Informacia o výkone štátneho zdravotného dozoru podľa zákona č. 355/2007 Z. z. - vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z.:

MDSR-UVH-KE-25.03.2014.jpg

Aktuálny postup pri výkone štátneho zdravotného dozoru podľa zákona č. 355/2007 Z. z. - vyhláška MZ SR č. 259/2008 Z. z. - informovanie Útvaru vedúceho hygienika rezortu MDVRR SR, oddelenie oblastného hygienika Košice :

MDSR-UVH-KE-postup-25.03.2014_Page_1.jpg

MDSR-UVH-KE-postup-25.03.2014_Page_2.jpg

Hazard so zdravim - článok: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?