Zrušenie hraničného priechodu v Slovenskom Novom Meste - cesta I/79

Autor: Jan Vitkovič | 16.2.2014 o 8:30 | (upravené 16.1.2015 o 7:35) Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1018x

Koncepcia cestných hraničných priechodov v SR je jediným možným rýchlym riešením kritickej situacie na ceste I/79.  Čo nato ministerstvo ? Poslali nám návrh na stretnutie, samospráva ostáva bokom. Hazard so zdravím obyvateľstva ? Ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí. Doplnkové opatrenie ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely. Hluk je nenápadny zabijak a ničí dlhodobo zdravie obyvateľstva pri celej ceste I/79, v obci Dvorianky na Hlavnej ulici poškodzuje zdravie cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB. Pritom podľa odborných zdravotníckych vyjadrení hluk na úrovni už 70 dB má trvalé negatívne účinky na zdravie. Cez deň a večer dochádza ku nežiadúcim účinkom ako kardiovaskulárne účinky - ICHS, zhoršená komunikacia reči a pocit obťažovania hlukom. V noci zase dochádza ku nežiadúcim účinkom ako zhoršená nálada a výkonnosť, vnímana zhoršená kvalita spánku, zvýšene užívanie sedatív, pocit obťažovania hlukom a zvýšena chorobnosť. Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Doplnkové opatrenie - dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely ?

V návaznosti na informacie, že ministerstvo plánuje znížiť počet hraničných priechodov pre nákladnu ťažkú kamionovu dopravu o čom informoval rezortný štátny tajomník Viktor Stromček v súvislosti s dynamickýym váženim upozorňujeme na realizaciu účinneho a možného doplnkového opatrenia a to vylúčenie kamionovej dopravy na ceste I/79 a to ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Bližšie informacie v článku: Počet hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu by sa mal znížiť

Zrušením uvedeného hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu medzi SR-MR a to konkrétne Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely - I/79A, ktorý je momentálne diaľkovým priechodom pre ťažkú nákladnu kamionovu dopravu je možné účinne dočasne obmedzit tranzit ťažkej kamionevej dopravy po ceste I/79 a teda aj v obci Dvorianky do vybudovania obchvatu obce, pričom upozorňujeme, že táto tažká kamionova doprava na ceste I/79 dlhodobo poškodzuje zdravie a majetok obyvateľstva v obciach, cez ktoré prechádza na trase po ceste I/79, ktorá je iba administratívne prekvalifikovaná na cestu I.triedy (z povodnej cesty II.triedy a má teda úzke širkové usporiadanie) a nie je teda stavaná svojimi parametrami na medzinárodny tranzit kamionovej dopravy.

Koncepcia cestných hraničných priechodov v SR

Koncepciu cestných hraničných priechodov – ich konečný počet, rozmiestnenie a najmä ich kategorizáciu je potrebné z pohľadu cestnej dopravy podriadiť najmä tranzitujúcej - nákladnej kamiónovej doprave, s cieľom túto usmerniť v prejazde cez Slovensko do trás a koridorov (medzinárodne koridory ako ťah TEN-T), ktoré sú z pohľadu stavebno-technického stavu vozoviek a bezpečnosti prepravy pre tento účel určené a v ktorých bude negatívny dopad z hluku a exhalátov na osídlia a chránené územia úplne vylúčený, alebo do úplného vybudovania siete diaľnic a rýchlostných ciest aspoň minimalizovaný.

Medzinárodné koridory cez územie SR

TRANZIT-CESTA.jpg

Pritom neďaleký hraničný priechod Milhosť - Tornyosnemeti E71,I/68 s novovybudovanou R4 a priamim napojením na D1 je súčasťou medzinárodneho koridoru pre tranzit ťažkej nákladnej kamionovej dopravy cez uzemie SR (TEN-T) a tento hraničný priechod spolu s infraštruktúrou vie bez problémov pokryť nárast kamionovej dopravy z uzavretého priechodu (Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely) o cca 900 kamionov denne, vyššie obrázok trasy.

Tranzit kamionovej dopravy po ceste I/79 z uzemia Maďarskej republiky podrobne rozoberam v článku:
http://janvitkovic.blog.sme.sk/c/345917/Odkial-sa-beru-kamiony-na-ceste-I79-Idu-z-Madarska-z-M30.html

Žiadame o zohladnenie vyššie uvedených skutočností pri riešení stavu, ktorý priamo poškodzuje zdravie obyvateľstva v obci Dvorianky a žiadame o zváženie realizacie uvedeného doplnkového opatrenia do výstavby obchvatu obce Dvorianky ako aj obchvatov ďaľších obcí na ceste I/79 a to teda zrušenie priechodu pre kamionovu dopravu na ceste I/79 Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Vzhľadom na Schengenský priestor treba poznamenať, že sa jedná o vnútorný prechod schengenských hraníc medzi SR - MR. Je tu síce možnosť voľného prekračovania vnútorných schengenských hraníc a to bez hraničnej kontroly kedykoľvek a na ktoromkoľvek úseku hranice, ale v súlade s vnútornými predpismi (dopravnými, ekologickými a pod.)

Zrušenie kontroly vnútorných hraníc ale neovplyvňuje výkon policajných právomocí príslušnými orgánmi členských štátov podľa vnútroštátneho práva, pokiaľ nemá výkon týchto právomocí rovnaký účinok ako hraničné kontroly; toto platí aj v pohraničných oblastiach.

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

 

Čo nato ministerstvo ? Poslali nám návrh na stretnutie (pre petičný výbor), samospráva ostáva bokom

Z Ministerstva dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR nám poslali pre petičný výbor Dvorianky návrh na stretnutie, ktorý inicioval štátny tajomník V.Stromček.

Stretnutie sme odmietli s tým, že je nutne osloviť samosprávu - jednotlivé obce na ceste I/79.

stretnutie-MDSR.jpg

Štát si dlhodobo neplní svoju povinnosť ochranovať svojich občanov pri ceste I/79 (hluk, vibracie a emisie z cestnej ťažkej kamionovej dopravy),  dlhodobo nie je vyriešenia situacia v obci Dvorianky, ako aj v daľších obciach na ceste I/79 a je ulohou štátu a ministerstva túto situaciu vyriešiť v spolupráci so samosprávou k spokojnosti občanov jednotlivých obcí.

Na stretnutí majú záujem starostovia jednotlivých obcí a to napr. starosta obce Čerhov, Veľaty, Sačurov, primátor Trebišova.

Ohľadne stretnutia ministerstva so samosprávou nemáme zatiaľ žiadne potvrdené informácie. 

 

 
Poškodzovanie zdravia obyvateľstva hlukom - hluk nenápadny zabijak

Upozornujeme touto cestou na poškodzovanie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici, ktoré je zapričinené dlhodobým (min. od roku 2011) prekračovaním povolených príspustnych hodnôt hluku z cestnej dopravy podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.

Konkrétne sa v prípade obce Dvorianky jedná o dlhodobé poškodzovanie zdravia obyvateľstva a to cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB, čo je preukázane realizovanými meraniami hluku v obci, informacie o meraniach nižšie na obrázku.

V obci je hluk dlhodobo prekročený cez deň o 9 dB, večer o 7 dB a v noci až o 14 dB (priemer zo štyroch meraní) a blíži sa ku hodnote 70dB.

Bližšie v článku: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno 

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 
Obchvat obce Dvorianky v dĺžke až 16 km od Vranova nad Topľou po Hriadky, informacie v článku: Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo ? Ako riešiť dopravu v obci ?

 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?