Zrušenie hraničného priechodu v Slovenskom Novom Meste - cesta I/79

Autor: Jan Vitkovič | 16.2.2014 o 8:30 | (upravené 16.1.2015 o 7:35) Karma článku: 4,63 | Prečítané:  1133x

Koncepcia cestných hraničných priechodov v SR je jediným možným rýchlym riešením kritickej situacie na ceste I/79.  Čo nato ministerstvo ? Poslali nám návrh na stretnutie, samospráva ostáva bokom. Hazard so zdravím obyvateľstva ? Ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí. Doplnkové opatrenie ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely. Hluk je nenápadny zabijak a ničí dlhodobo zdravie obyvateľstva pri celej ceste I/79, v obci Dvorianky na Hlavnej ulici poškodzuje zdravie cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB. Pritom podľa odborných zdravotníckych vyjadrení hluk na úrovni už 70 dB má trvalé negatívne účinky na zdravie. Cez deň a večer dochádza ku nežiadúcim účinkom ako kardiovaskulárne účinky - ICHS, zhoršená komunikacia reči a pocit obťažovania hlukom. V noci zase dochádza ku nežiadúcim účinkom ako zhoršená nálada a výkonnosť, vnímana zhoršená kvalita spánku, zvýšene užívanie sedatív, pocit obťažovania hlukom a zvýšena chorobnosť. Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Doplnkové opatrenie - dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely ?

V návaznosti na informacie, že ministerstvo plánuje znížiť počet hraničných priechodov pre nákladnu ťažkú kamionovu dopravu o čom informoval rezortný štátny tajomník Viktor Stromček v súvislosti s dynamickýym váženim upozorňujeme na realizaciu účinneho a možného doplnkového opatrenia a to vylúčenie kamionovej dopravy na ceste I/79 a to ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Bližšie informacie v článku: Počet hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu by sa mal znížiť

Zrušením uvedeného hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu medzi SR-MR a to konkrétne Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely - I/79A, ktorý je momentálne diaľkovým priechodom pre ťažkú nákladnu kamionovu dopravu je možné účinne dočasne obmedzit tranzit ťažkej kamionevej dopravy po ceste I/79 a teda aj v obci Dvorianky do vybudovania obchvatu obce, pričom upozorňujeme, že táto tažká kamionova doprava na ceste I/79 dlhodobo poškodzuje zdravie a majetok obyvateľstva v obciach, cez ktoré prechádza na trase po ceste I/79, ktorá je iba administratívne prekvalifikovaná na cestu I.triedy (z povodnej cesty II.triedy a má teda úzke širkové usporiadanie) a nie je teda stavaná svojimi parametrami na medzinárodny tranzit kamionovej dopravy.

Koncepcia cestných hraničných priechodov v SR

Koncepciu cestných hraničných priechodov – ich konečný počet, rozmiestnenie a najmä ich kategorizáciu je potrebné z pohľadu cestnej dopravy podriadiť najmä tranzitujúcej - nákladnej kamiónovej doprave, s cieľom túto usmerniť v prejazde cez Slovensko do trás a koridorov (medzinárodne koridory ako ťah TEN-T), ktoré sú z pohľadu stavebno-technického stavu vozoviek a bezpečnosti prepravy pre tento účel určené a v ktorých bude negatívny dopad z hluku a exhalátov na osídlia a chránené územia úplne vylúčený, alebo do úplného vybudovania siete diaľnic a rýchlostných ciest aspoň minimalizovaný.

Medzinárodné koridory cez územie SR

TRANZIT-CESTA.jpg

Pritom neďaleký hraničný priechod Milhosť - Tornyosnemeti E71,I/68 s novovybudovanou R4 a priamim napojením na D1 je súčasťou medzinárodneho koridoru pre tranzit ťažkej nákladnej kamionovej dopravy cez uzemie SR (TEN-T) a tento hraničný priechod spolu s infraštruktúrou vie bez problémov pokryť nárast kamionovej dopravy z uzavretého priechodu (Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely) o cca 900 kamionov denne, vyššie obrázok trasy.

Tranzit kamionovej dopravy po ceste I/79 z uzemia Maďarskej republiky podrobne rozoberam v článku:
http://janvitkovic.blog.sme.sk/c/345917/Odkial-sa-beru-kamiony-na-ceste-I79-Idu-z-Madarska-z-M30.html

Žiadame o zohladnenie vyššie uvedených skutočností pri riešení stavu, ktorý priamo poškodzuje zdravie obyvateľstva v obci Dvorianky a žiadame o zváženie realizacie uvedeného doplnkového opatrenia do výstavby obchvatu obce Dvorianky ako aj obchvatov ďaľších obcí na ceste I/79 a to teda zrušenie priechodu pre kamionovu dopravu na ceste I/79 Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Vzhľadom na Schengenský priestor treba poznamenať, že sa jedná o vnútorný prechod schengenských hraníc medzi SR - MR. Je tu síce možnosť voľného prekračovania vnútorných schengenských hraníc a to bez hraničnej kontroly kedykoľvek a na ktoromkoľvek úseku hranice, ale v súlade s vnútornými predpismi (dopravnými, ekologickými a pod.)

Zrušenie kontroly vnútorných hraníc ale neovplyvňuje výkon policajných právomocí príslušnými orgánmi členských štátov podľa vnútroštátneho práva, pokiaľ nemá výkon týchto právomocí rovnaký účinok ako hraničné kontroly; toto platí aj v pohraničných oblastiach.

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

 

Čo nato ministerstvo ? Poslali nám návrh na stretnutie (pre petičný výbor), samospráva ostáva bokom

Z Ministerstva dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR nám poslali pre petičný výbor Dvorianky návrh na stretnutie, ktorý inicioval štátny tajomník V.Stromček.

Stretnutie sme odmietli s tým, že je nutne osloviť samosprávu - jednotlivé obce na ceste I/79.

stretnutie-MDSR.jpg

Štát si dlhodobo neplní svoju povinnosť ochranovať svojich občanov pri ceste I/79 (hluk, vibracie a emisie z cestnej ťažkej kamionovej dopravy),  dlhodobo nie je vyriešenia situacia v obci Dvorianky, ako aj v daľších obciach na ceste I/79 a je ulohou štátu a ministerstva túto situaciu vyriešiť v spolupráci so samosprávou k spokojnosti občanov jednotlivých obcí.

Na stretnutí majú záujem starostovia jednotlivých obcí a to napr. starosta obce Čerhov, Veľaty, Sačurov, primátor Trebišova.

Ohľadne stretnutia ministerstva so samosprávou nemáme zatiaľ žiadne potvrdené informácie. 

 

 
Poškodzovanie zdravia obyvateľstva hlukom - hluk nenápadny zabijak

Upozornujeme touto cestou na poškodzovanie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici, ktoré je zapričinené dlhodobým (min. od roku 2011) prekračovaním povolených príspustnych hodnôt hluku z cestnej dopravy podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.

Konkrétne sa v prípade obce Dvorianky jedná o dlhodobé poškodzovanie zdravia obyvateľstva a to cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB, čo je preukázane realizovanými meraniami hluku v obci, informacie o meraniach nižšie na obrázku.

V obci je hluk dlhodobo prekročený cez deň o 9 dB, večer o 7 dB a v noci až o 14 dB (priemer zo štyroch meraní) a blíži sa ku hodnote 70dB.

Bližšie v článku: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno 

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 
Obchvat obce Dvorianky v dĺžke až 16 km od Vranova nad Topľou po Hriadky, informacie v článku: Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo ? Ako riešiť dopravu v obci ?

 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Maďari za zápas proti Slovensku dostali trest. Zavrú im štadión

Podobne ako Slováci, pozvú na štadión deti.

AUTORSKÁ STRANA PETRY PROCHÁZKOVEJ

Priatelia sú preč alebo mŕtvi

Moskvu som po rokoch našla vysvietenú a nedostupnú pre chudobných.


Už ste čítali?