20% pokles kamionov nestačí, ako to vidí minister dopravy ?

Autor: Jan Vitkovič | 7.2.2014 o 7:00 | (upravené 13.2.2018 o 18:53) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  1015x

Je to možné ? Hazardovať so zdravím obyvateľstva ? Ako to vidí minister dopravy Ján Počiatek ? Ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí. Doplnkové opatrenie ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre ná

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

X+Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Sú odborné orgány kompetentné, jedná sa o ich neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ? V tomto článku doplňam informacie ako vraj odborné orgány v pôsobnosti Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR riešia odborný problém stavu cesty I/79 v obci Dvorianky. V článku aj priama rekacia ministra dopravy Jána Počiatka na aktualny stav na ceste I/79.
 
 
Poškodzovanie zdravia obyvateľstva hlukom - hluk nenápadny zabijak
 
Upozornujeme touto cestou na poškodzovanie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici, ktoré je zapričinené dlhodobým (min. od roku 2011) prekračovaním povolených príspustnych hodnôt hluku z cestnej dopravy podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.
 
Konkrétne sa v prípade obce Dvorianky jedná o dlhodobé poškodzovanie zdravia obyvateľstva a to cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB, čo je preukázane realizovanými meraniami hluku v obci, informacie o meraniach nižšie na obrázku.
 
V obci je hluk dlhodobo prekročený cez deň o 9 dB, večer o 7 dB a v noci až o 14 dB (priemer zo štyroch meraní) a blíži sa ku hodnote 70dB.

Bližšie v článku: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno
 

20% pokles kamionov nestačí, správy STV1 02.02.2014

V správach STV1 odznelo, že po ceste I/79 v obci Dvorianky prejde po spoplatnení cesty od 1.1.2014 stále ešte 900 kamionov denne, čo naďalej spôsobuje hluk a vibracie a naďalej poškodzuje zdravie obyvateľstva.

Spravy STV1 Nedeľa - 02.02.2014 19:00 :

 

 

Minister dopravy Ján Počiatek píše o tomto stave na ceste I/79 na stránke komentare.hnonline.sk v článku "Pozor, štrajk!"

Minister dopravy Ján Počiatek v článku "Pozor, štrajk!" konkrétne uvádza, citujem:

"Obyvatelia obcí ležiacich na ceste vedúcej od maďarských hraníc cez Trebišov do Vranova nad Topľou to nikdy nemali ľahké. Táto cesta sa v posledných rokoch stala obchádzkovou trasou najmä pre zahraničné tranzitujúce kamióny, ktoré sa snažili obchádzať hlavnú trasu, ktorá je pre kamióny na severo-južnom koridore určená. Ide o diaľnicu D1 medzi Košicami a Prešovom, ku ktorej vlani pribudol aj úsek rýchlostnej cesty R4 z Košíc na maďarskú hranicu.

Podľa prvých čiastkových údajov, ktoré máme k dispozícii z mýtneho systému, tu od začiatku roka prechádza zhruba o pätinu kamiónov menej ako predtým. Napriek tomu sú obyvatelia obcí ležiacich pri tejto ceste stále nespokojní s počtom kamiónov a vo víkendových televíznych správach dokonca pohrozili štrajkom a blokádou cesty.

Zároveň budeme robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí aj autodopravcov. Poctivými rokovaniami a hľadaním kompromisov, pretože bojmi na barikádach toho veľa nevyriešime."

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

Celý článok ministra dopravy:
http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise-150/pozor-strajk-603723

 


Minister dopravy Ján Počiatek s predstaviteľmi VÚC o zmenách v mýtnom systéme, 4.2. 2014

Ministerstvo ako aj VUC hodnotia pozitívne zavedené zmeny v mýtnom systéme na ochranu obyvateľstva pred nežiadúcimi účinkami kamionovej dopravy po cestách II. a III. triedy.

Video MDVaRR SR - 04.02.2014 :

 


Aktuálny stav v obci Dvorianky - 20% pokles kamionov na ceste I/79 občanom nestačí

Aktuálny 20% pokles kamionov v obci je nepostačujúci, 900 kamionov denne naďalej poškodzuje rodinné domy a zdravie občanov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR nám dňa 30.01.2014 sprístupnilo výsledky z merania hluku v obci v dňoch 14. a 16. januára 2014. Namerané hodnoty naďalej prekračujú povolené prípustne hodnoty cez deň a večer o viac ako 10 dB podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí. Dokonca sú prekročené aj prípustne hodnoty hluku vo vnútornom priestore - izba rodinného domu.

Fotografie aktuálneho stavu zo dňa 01.02.2014:

 

 

Naďalej cez obec prechádza množstvo kamionov a to aj v skupinách 5,6 aj 7 kamionov súčasne, aj v sobotu cez víkend, nižšie video ako to vyzerá - kolóna 7 kamionov nie je výnimkou.

Situacia sobota - 01.02.2014 11:30 - kolóna 7 kamionov:

 

Situacia sobota večer - 01.02.2014 - brzdenie priamo pred RD:

 

Naďalej dochádza k brzdeniu kamionov priamo pred rodinnými domami v obci. Je toto priaznivé životné prostredie pán minister ? Peklo ako na letisku ! Kde bolo ministerstvo od roku 2009 ?  V roku 2009 bola totiž rekonštrukcia cesty pri ktorej bol umiestnený spomaľovač priamo pred rodinné domy - bližšie info na stránkach petičného výboru.

Pritom Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej polície sa už vyjadrilo, že spomaľovač priamo pred RD je umiestnený nevhodne, viac v článku: Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru.

Pán minister je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

 
Doplnkové opatrenie - dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely ?

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

V návaznosti na informacie, že ministerstvo plánuje znížiť počet hraničných priechodov pre nákladnu ťažkú kamionovu dopravu o čom informoval rezortný štátny tajomník Viktor Stromček v súvislosti s dynamickýym váženim upozorňujeme na realizaciu účinneho a možného doplnkového opatrenia a to vylúčenie kamionovej dopravy na ceste I/79 a to ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Bližšie informacie v článku: Počet hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu by sa mal znížiť

Zrušením uvedeného hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu medzi SR-MR a to konkrétne Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely - I/79A, ktorý je momentálne diaľkovým priechodom pre ťažkú nákladnu kamionovu dopravu je možné účinne dočasne obmedzit tranzit ťažkej kamionevej dopravy po ceste I/79 a teda aj v obci Dvorianky do vybudovania obchvatu obce, pričom upozorňujeme, že táto tažká kamionova doprava na ceste I/79 dlhodobo poškodzuje zdravie a majetok obyvateľstva v obciach, cez ktoré prechádza na trase po ceste I/79, ktorá je iba administratívne prekvalifikovaná na cestu I.triedy (z povodnej cesty II.triedy a má teda úzke širkové usporiadanie) a nie je teda stavaná svojimi parametrami na medzinárodny tranzit kamionovej dopravy.

TRANZIT-CESTA.jpg

Pritom neďaleký hraničný priechod Milhosť - Tornyosnemeti E71,I/68 s novovybudovanou R4 a priamim napojením na D1 je súčasťou medzinárodneho koridoru pre tranzit ťažkej nákladnej kamionovej dopravy cez uzemie SR (TEN-T) a tento hraničný priechod spolu s infraštruktúrou vie bez problémov pokryť nárast kamionovej dopravy z uzavretého priechodu (Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely) o cca 900 kamionov denne, vyššie obrázok trasy.

Tranzit kamionovej dopravy po ceste I/79 z uzemia Maďarskej republiky podrobne rozoberam v článku:
http://janvitkovic.blog.sme.sk/c/345917/Odkial-sa-beru-kamiony-na-ceste-I79-Idu-z-Madarska-z-M30.html

Žiadame o zohladnenie vyššie uvedených skutočností pri riešení stavu, ktorý priamo poškodzuje zdravie obyvateľstva v obci Dvorianky a žiadame o zváženie realizacie uvedeného doplnkového opatrenia do výstavby obchvatu obce Dvorianky ako aj obchvatov ďaľších obcí na ceste I/79 a to teda zrušenie priechodu pre kamionovu dopravu na ceste I/79 Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

 
 
 

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 
Obchvat obce Dvorianky v dĺžke až 16 km od Vranova nad Topľou po Hriadky, informacie v článku: Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo ? Ako riešiť dopravu v obci ?
 

 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má panický strach, lebo jednou z možností je aj pruhovaný dres v Ilave.


Už ste čítali?