20% pokles kamionov nestačí, ako to vidí minister dopravy ?

Autor: Jan Vitkovič | 7.2.2014 o 7:00 | (upravené 16.1.2015 o 7:35) Karma článku: 4,20 | Prečítané:  851x

Je to možné ? Hazardovať so zdravím obyvateľstva ? Ako to vidí minister dopravy Ján Počiatek ? Ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí. Doplnkové opatrenie ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely ? Hluk je nenápadny zabijak a ničí dlhodobo zdravie obyvateľstva, v obci Dvorianky na Hlavnej ulici poškodzuje zdravie cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB. Pritom podľa odborných zdravotníckych vyjadrení hluk na úrovni už 70 dB má trvalé negatívne účinky na zdravie. Cez deň a večer dochádza ku nežiadúcim účinkom ako kardiovaskulárne účinky - ICHS, zhoršená komunikacia reči a pocit obťažovania hlukom. V noci zase dochádza ku nežiadúcim účinkom ako zhoršená nálada a výkonnosť, vnímana zhoršená kvalita spánku, zvýšene užívanie sedatív, pocit obťažovania hlukom a zvýšena chorobnosť. Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Spoplatnenie cesty I/79 nepomohlo

Sú odborné orgány kompetentné, jedná sa o ich neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ? V tomto článku doplňam informacie ako vraj odborné orgány v pôsobnosti Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR riešia odborný problém stavu cesty I/79 v obci Dvorianky. V článku aj priama rekacia ministra dopravy Jána Počiatka na aktualny stav na ceste I/79.
 
 
Poškodzovanie zdravia obyvateľstva hlukom - hluk nenápadny zabijak
 
Upozornujeme touto cestou na poškodzovanie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici, ktoré je zapričinené dlhodobým (min. od roku 2011) prekračovaním povolených príspustnych hodnôt hluku z cestnej dopravy podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí.
 
Konkrétne sa v prípade obce Dvorianky jedná o dlhodobé poškodzovanie zdravia obyvateľstva a to cez deň a večer hlukom 65-70 dB a v noci hlukom viac ako 60 dB, čo je preukázane realizovanými meraniami hluku v obci, informacie o meraniach nižšie na obrázku.
 
V obci je hluk dlhodobo prekročený cez deň o 9 dB, večer o 7 dB a v noci až o 14 dB (priemer zo štyroch meraní) a blíži sa ku hodnote 70dB.

Bližšie v článku: Hazard so zdravím obyvateľstva, kompetentným je to jedno
 

20% pokles kamionov nestačí, správy STV1 02.02.2014

V správach STV1 odznelo, že po ceste I/79 v obci Dvorianky prejde po spoplatnení cesty od 1.1.2014 stále ešte 900 kamionov denne, čo naďalej spôsobuje hluk a vibracie a naďalej poškodzuje zdravie obyvateľstva.

Spravy STV1 Nedeľa - 02.02.2014 19:00 :

 

 

Minister dopravy Ján Počiatek píše o tomto stave na ceste I/79 na stránke komentare.hnonline.sk v článku "Pozor, štrajk!"

Minister dopravy Ján Počiatek v článku "Pozor, štrajk!" konkrétne uvádza, citujem:

"Obyvatelia obcí ležiacich na ceste vedúcej od maďarských hraníc cez Trebišov do Vranova nad Topľou to nikdy nemali ľahké. Táto cesta sa v posledných rokoch stala obchádzkovou trasou najmä pre zahraničné tranzitujúce kamióny, ktoré sa snažili obchádzať hlavnú trasu, ktorá je pre kamióny na severo-južnom koridore určená. Ide o diaľnicu D1 medzi Košicami a Prešovom, ku ktorej vlani pribudol aj úsek rýchlostnej cesty R4 z Košíc na maďarskú hranicu.

Podľa prvých čiastkových údajov, ktoré máme k dispozícii z mýtneho systému, tu od začiatku roka prechádza zhruba o pätinu kamiónov menej ako predtým. Napriek tomu sú obyvatelia obcí ležiacich pri tejto ceste stále nespokojní s počtom kamiónov a vo víkendových televíznych správach dokonca pohrozili štrajkom a blokádou cesty.

Zároveň budeme robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí aj autodopravcov. Poctivými rokovaniami a hľadaním kompromisov, pretože bojmi na barikádach toho veľa nevyriešime."

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

Celý článok ministra dopravy:
http://komentare.hnonline.sk/dnes-pise-150/pozor-strajk-603723

 


Minister dopravy Ján Počiatek s predstaviteľmi VÚC o zmenách v mýtnom systéme, 4.2. 2014

Ministerstvo ako aj VUC hodnotia pozitívne zavedené zmeny v mýtnom systéme na ochranu obyvateľstva pred nežiadúcimi účinkami kamionovej dopravy po cestách II. a III. triedy.

Video MDVaRR SR - 04.02.2014 :

 


Aktuálny stav v obci Dvorianky - 20% pokles kamionov na ceste I/79 občanom nestačí

Aktuálny 20% pokles kamionov v obci je nepostačujúci, 900 kamionov denne naďalej poškodzuje rodinné domy a zdravie občanov. Ministerstvo dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR nám dňa 30.01.2014 sprístupnilo výsledky z merania hluku v obci v dňoch 14. a 16. januára 2014. Namerané hodnoty naďalej prekračujú povolené prípustne hodnoty cez deň a večer o viac ako 10 dB podľa vyhlášky č.549/2007 Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prípustných hodnotách hluku, infrazvuku a vibrácií a o požiadavkách na objektivizáciu hluku, infrazvuku a vibrácií v životnom prostredí. Dokonca sú prekročené aj prípustne hodnoty hluku vo vnútornom priestore - izba rodinného domu.

Fotografie aktuálneho stavu zo dňa 01.02.2014:

foto-01.jpg foto-02.jpg

foto-03.jpg foto-04.jpg

Naďalej cez obec prechádza množstvo kamionov a to aj v skupinách 5,6 aj 7 kamionov súčasne, aj v sobotu cez víkend, nižšie video ako to vyzerá - kolóna 7 kamionov nie je výnimkou.

Situacia sobota - 01.02.2014 11:30 - kolóna 7 kamionov:

 

Situacia sobota večer - 01.02.2014 - brzdenie priamo pred RD:

 

Naďalej dochádza k brzdeniu kamionov priamo pred rodinnými domami v obci. Je toto priaznivé životné prostredie pán minister ? Peklo ako na letisku ! Kde bolo ministerstvo od roku 2009 ?  V roku 2009 bola totiž rekonštrukcia cesty pri ktorej bol umiestnený spomaľovač priamo pred rodinné domy - bližšie info na stránkach petičného výboru.

Pritom Ministerstvo vnútra SR, Prezídium policajného zboru, Odbor dopravnej polície sa už vyjadrilo, že spomaľovač priamo pred RD je umiestnený nevhodne, viac v článku: Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru.

Pán minister je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

 
Doplnkové opatrenie - dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenske Nove Mesto - Satoraljaujhely ?

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

V návaznosti na informacie, že ministerstvo plánuje znížiť počet hraničných priechodov pre nákladnu ťažkú kamionovu dopravu o čom informoval rezortný štátny tajomník Viktor Stromček v súvislosti s dynamickýym váženim upozorňujeme na realizaciu účinneho a možného doplnkového opatrenia a to vylúčenie kamionovej dopravy na ceste I/79 a to ako dočasné zrušenie hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Bližšie informacie v článku: Počet hraničných priechodov pre kamiónovú dopravu by sa mal znížiť

Zrušením uvedeného hraničného priechodu pre nákladnu kamionovu dopravu medzi SR-MR a to konkrétne Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely - I/79A, ktorý je momentálne diaľkovým priechodom pre ťažkú nákladnu kamionovu dopravu je možné účinne dočasne obmedzit tranzit ťažkej kamionevej dopravy po ceste I/79 a teda aj v obci Dvorianky do vybudovania obchvatu obce, pričom upozorňujeme, že táto tažká kamionova doprava na ceste I/79 dlhodobo poškodzuje zdravie a majetok obyvateľstva v obciach, cez ktoré prechádza na trase po ceste I/79, ktorá je iba administratívne prekvalifikovaná na cestu I.triedy (z povodnej cesty II.triedy a má teda úzke širkové usporiadanie) a nie je teda stavaná svojimi parametrami na medzinárodny tranzit kamionovej dopravy.

TRANZIT-CESTA.jpg

Pritom neďaleký hraničný priechod Milhosť - Tornyosnemeti E71,I/68 s novovybudovanou R4 a priamim napojením na D1 je súčasťou medzinárodneho koridoru pre tranzit ťažkej nákladnej kamionovej dopravy cez uzemie SR (TEN-T) a tento hraničný priechod spolu s infraštruktúrou vie bez problémov pokryť nárast kamionovej dopravy z uzavretého priechodu (Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely) o cca 900 kamionov denne, vyššie obrázok trasy.

Tranzit kamionovej dopravy po ceste I/79 z uzemia Maďarskej republiky podrobne rozoberam v článku:
http://janvitkovic.blog.sme.sk/c/345917/Odkial-sa-beru-kamiony-na-ceste-I79-Idu-z-Madarska-z-M30.html

Žiadame o zohladnenie vyššie uvedených skutočností pri riešení stavu, ktorý priamo poškodzuje zdravie obyvateľstva v obci Dvorianky a žiadame o zváženie realizacie uvedeného doplnkového opatrenia do výstavby obchvatu obce Dvorianky ako aj obchvatov ďaľších obcí na ceste I/79 a to teda zrušenie priechodu pre kamionovu dopravu na ceste I/79 Slovenské Nové Mesto - Satoraljaujhely.

Sme radi, že ministerstvo bude robiť všetko pre zvyšovanie kvality života ľudí.

 
 
 

Informácie o správnom konaní s SSC na stránkach petičného výboru.
 
Všeobecné aktuálne informacie o riešení na stránkach petičného výboru.
 
Obchvat obce Dvorianky v dĺžke až 16 km od Vranova nad Topľou po Hriadky, informacie v článku: Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo ? Ako riešiť dopravu v obci ?
 

 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?