Odkiaľ sa berú kamiony na ceste I/79 ? Idú z Maďarska z M30.

Autor: Jan Vitkovič | 6.1.2014 o 17:13 | (upravené 20.1.2015 o 8:44) Karma článku: 6,23 | Prečítané:  1780x

Odkiaľ sa berú kamiony na ceste I/79 ? Prečo kamionova doprava nepoužíva medzinárodne koridory na tranzit cez územie SR ? Kamiony idú priamo z dialnice M30 z Maďarska od Miškolca. Ako funguje štátna správa ? Neuveriteľný príbeh o fungovaní štátnej správy a problémoch s dopravou na ceste I/79, ktorá poškodzuje dlhodobo zdravie obyvateľstva, medzinárodny tranzit po ceste I/79, ktorá nie je súčasťou žiadneho medzinárodneho ťahu na územi SR. Sú odborné orgány kompetentné, jedná sa o ich neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?

V tomto článku doplňam informacie ohľadne tranzitu kamionovej dopravy cez územie SR po ceste I/79, ktorá pritom ale nie je súčasťou žiadného medzinárodneho koridoru na tranzit medzinárodnej dopravy na územi SR v naväznosti na nové spoplatnenie cesty I/79 od 01.01.2014.
 
Bližšie informacie o spoplatnení cesty I/79: Zázrak sa nekoná, spoplatnený úsek I/79 nie je paralelny. 
   

Kamiony na ceste I/79 sa berú z dialnice M30 v Maďarsku

Kamiony sa na cestu I/79 dostanú z dialnice M30 v Maďarsku po ceste číslo 37 a cestou 38 zo smeru od Debrecina. Pri pohľade na mapu nižšie je to vidieť, iná prístupová cesta v Maďarsku totiž nie je. Už z prvého pohľadu je vidno, že sa jedná o zaujimavú alternatívu k medzinárodnemu ťahu TEN-T. Pritom úsek v Maďarsku podľa mapy je od dialnice M30 nespoplatnený. Spoplatnenie cesty I/79 a to nižším mýtom ako je to na medzinárodnom ťahu TEN-T po trase R4-D1 na územi SR preto zrejme kamiony neodradí od tranzitu po ceste I/79, čoho dôkazom sú prvé pracovné dni nového roku 2014. Bližšie v článku: Myto 2014 nepomohlo, kamiony jazdia po ceste I/79 ďalej.

TRANZIT-CESTA.jpg 

MADARSKO.jpg

MADARSKO-CESTY.jpg

Trasa medzinárodne koridoru - ťahu TEN-T na územi SR:TEN-T.jpg 

Aktuálne je na ceste I/15 - úplná uzávierka pre dopravu nad 12t

Pre úplnosť treba ešte poznamenať, že na ceste I/15 (km 7-19) Malá Domaša – Holčíkovce je momentálne úplná uzávierka pre dopravu nad 12t  (stavebné práce) a to v období : 1. jún 2013 0:00 SELČ – 30. november 2014 24:00 SEČ
 
Čiastočná uzávierka (úplná pre dopravu nad 12t) cesty I/15 v úseku Malá Domaša – Holčíkovce v okrese Vranov nad Topľou, z dôvodu rekonštrukcie cesty. Pre osobné vozidlá a vozidlá do 12 t celkovej hmotnosti je doprava vedená vo voľnom jazdnom pruhu obojsmerne.Pre dopravu nad 12 t je obchádzka vedená po ceste I/73 na Giraltovce a Svidník.
 
Je potrebné tiež dodať, že podľa posledného sčítania dopravy v roku 2010 je viac používana cesta I/18, teda tranzit je I79-I18-I73 .
 
uzavierka-I15.jpg TRANZIT-Scitanie-SR-2010.jpg
 

Pozrime sa ešte na cestu číslo 37 v Maďarsku

Štátna cesta 37 (maď. 37-es főút, slov. aj Hlavná cesta 37) je maďarská hlavná cesta (resp. cesta druhej triedy, maď. másodrendű főút), ktorá začína v meste Felsőzsolca a pokračuje cez región Tokaj cez obce Szerencs a Sárospatak až na slovenské hranice pri Slovenskom Novom Meste. Cesta bola dokonca v rokoch 2005 až 2007 pri Miškolci na úseku medzi obcami Felsőzsolca a Gesztely rozšírená do štyroch jazdných pruhov. Väčšina jej trasy vedie mimo intravilánov obcí, čo do budúcnosti v prípade potreby dáva predpoklady na jej ďalšie rozširovanie.
 
Teda naša cesta I.triedy číslo I/79 môže iba závidieť maďarskej ceste II. triedy číslo 37, štyri jazdne pruhy(aj keď na krátkom úseku) ako aj trasu mimo intravilánov obcí (obchvaty už nepotrebujú). Pritom naša I/79 je iba administratívne prekvalifikovaná cesta II.triedy (čo teda vidno pri porovnaní) a teda naša cesta I/79 je iba priamim pokračovaním maďarskej cesty číslo 37 na našom územi.
 
Čo sa týka technického stavu, cesta číslo 37 teda vyzerá lepšie ako naša I/79, žiadne diery a všade kvalitný asfalt ...
 
cesta-37.jpg
 
  
Štyri jazdné pruhy medzi obcami Felsőzsolca a Gesztely:
 
cesta-37-foto-01.jpg
 
 
 
Kvalitný asfalt a žiadne diery:
 
cesta-37-foto-03.jpg 
 
 
Pohoda pre jazdu kamionovej dopravy ... 
 
cesta-37-foto-04.jpg
 
 

Pozrime sa ešte na cestu číslo 38 v Maďarsku

Štátna cesta 38 (maď. 38-as főút, slov. aj Hlavná cesta 38) je maďarská hlavná cesta (resp. cesta druhej triedy, maď. másodrendű főút), ktorá začína v obci Bodrogkisfalud a pokračuje cez región Tokaj cez obce Rakamaz a Nyírtelek až do mesta Níreďháza, kde sa križuje so štátnou cestou 36 a následne sa napája na štátnu cestu 4. Cesta je v prevažnej časti vybudovaná ako dvojprúdová. Výnimku tvorí úsek v intraviláne mesta Níreďháza, ktorý je štvorprúdový.
 
cesta-38.jpg
  

Ako to vidí navigacia IGO8: Debrecín - Vyšný Komárnik

Navigacia IGO8 to v režime pre nákladne auto vidí z Debrecina cez Nyiregyhaza po ceste 38 - 37 a ďalej cez Slovenské Nové Mesto po ceste I/79 na Vyšný Komárnik. Režim nákladne auto pritom zohľadňuje vačšie rozmery auta a optimalizuje tak trasu. V režime osobné auto je trasa cez Miškolc a Košice do Vyšného Komárnika dlhšia o 26 km, teda cez Miškolc a Košice po medzinarodnom tranzite TEN-T je trasa až 290 km, kratšia trasa je teda po ceste I/79.
 
Ďalej je zaujimavé, že navigácia IGO8 nájde trasu od Stredozemného mora (Grécko) cez Maďarsko po M30 do Miškolca a ďalej teda cez Slovenské Nové Mesto po ceste I/79 a nie cez Košice. V každom prípade je teda cesta I/79 pre tranzit zaujímava.  
 
Trasa: DEBRECIN - VYŠNÝ KOMÁRNIK (po ceste I/79)
Vozidlo: Nákladne/Autobus
Spôsob výpočtu: RÝCHLA/Ekonomická
Dĺžka trasy: 264 KM
 
TRASA-1.JPG

TRASA-1-info.JPG

Trasa: DEBRECIN - VYŠNÝ KOMÁRNIK (cez Košice)
Vozidlo: Osobné
Spôsob výpočtu: RÝCHLA/Ekonomická
Dĺžka trasy: 290 KM

TRASA-2.JPG

TRASA-2-info.JPG

 

Kľudná sobota je teda stále iba sen

V sobotu ráno to vyzeralo sľubne, ticho, kde tu jeden rumunský kamion, sem tam poľský. K obedu sa to ale rozbehlo. Kľudná sobota pre občanov obce je stále iba sen. Ku obedu začali znovu jazdiť vačšie skupiny kamionov a to po 2-3 aj 4-5 kamionov. Rumunov nové mýto pre kamion s 5 nápravami v emisnej skupine EURO 0-II na trase Poľsko-Maďarsko po ceste I/79 neodradilo. Ušetrené 4 eura za to zrejme stoja.
 
 
kamion-1.jpg kamion-2.jpgkamion-3.jpg kamion-4.jpg

 

Jediné riešenie je obchvat obce

Jediným riešením dlhodobého poškodzovania zdravia obyvateľstva v obci je teda výstavba obchvatu obce. Do výstavby obchvatu obce je pritom ešte nutné vylúčiť ťažkú kamionovú dopravu v nočnom čase z prejazdu obcou a to na základe hlukovej študie, ktorú dalo vypracovať SSC.

Bližšie informacie o obchvate:  Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo ? Ako riešiť dopravu v obci ?

Bližšie informacie o nočnom zákaze kamionov: Ako funguje štátna správa ? Neuveriteľný príbeh

Obchvat obce:

OBCHVAT-Dvorianky.jpg

 

Aktuálne riešenie poškodzovania zdravia obyvateľstva na Útvare vedúceho hygienika rezortu MDVaRR SR

V decembri 2013 vydal Útvar vedúceho hygienika rezortu Ministerstva dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR - Oblasný hygienik Košice nové rozhodnutie v správnom konaní s SSC (Slovenská správa ciest). Ku dnešnému dňu sme sa ešte k tomuto rozhodnutiu nedostali, čakáme na právoplatnosť rozhodnutia, už 2 mesiace nevieme čo sa v správnom konaní deje, posledné rokovanie na Útvare vedúceho hygienyka rezortu MDVaRR SR v novembri 2013 je utajené.

Čiastočné informacie o správnom konaní z Ministerstva vnútra SR v článku: Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru. 

Bližšie informacie na stránkach petičného výboru o správnom konaí s SSC.

 

Spomaľovač umiestnený priamo pred rodinnými domami v obci 

Kde to žijeme ? Na Slovensku...

Ako to tam vyzerá ? Video v článku: Peklo na ceste I/79 - kamiony ničia zdravie obyvateľov ....

Na 7 minutovom videu vchádza do obce 50 kamionov v kuse za sebou, na trase z Maďarska do Poľska. Na vjazde do obce každý kamion brzdi pred rodinnymi domami, kde je spomaľovač, vzniká neuveriteľný, zdôrazňujem neuveriteľný hluk a otrasy, trasie sa zem, počuť pískať brzdy, vzduch z brzd, hučanie motorov, proste je to hotove peklo ......

Je to neodbornosť alebo už priamo úmysel ?

Ministerstvo vnútra SR sa stotožňuje s názorom petičného výboru.

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Exminister z nástenkového tendra kontroluje v Žiline mestský podnik

Hlavní aktéri nástenkového tendra dnes žijú bežným životom. Napriek obžalobe a hrozbe dlhoročného trestu má byť jeden z nich prvkom verejnej kontroly.

KOMENTÁRE

Pozrite, čo sa stalo na Slovensku, hromží Trump pred kamerami

Preceňovanie utečeneckej témy odpútava pozornosť od úplatkov.

KOMENTÁRE

Lepší príklad podvádzania pri tendroch by nevymyslel ani Matovič

Po rokoch idú nástenkári pred súd.


Už ste čítali?