Obchvat obce až o 10 rokov ? Prečo až tak neskoro ?

Autor: Jan Vitkovič | 27.11.2013 o 11:07 | (upravené 16.1.2015 o 7:25) Karma článku: 5,07 | Prečítané:  788x

Ako riešiť dopravu v obci ? Prečo obchvat obce bude až o 10 rokov ? Prčo SSC bude obchvat obce v dlžke cca 4 km riešiť až od Vranova nad Topľou v dlžke 16 km ? Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ? V článku rozoberám časovo dlhodobú výstavbu obchvatu obce Dvorianky.

Obchvat obce Dvorianky - úsek cca 4 km

Obchvat obce Dvorianky - úsek cca 4 km

Riešenie kritickej situacie na ceste I/79 v obci Dvorianky – hluk, vibracie a emisie z tranzitnej kamionovej dopravy - zdravie poškodzujuci stav si vyžaduje samozrejme komplexne riešenie ako spoplatnenie cesty I/79 a vybudovanie obchvatu obce, v članku sa zameriam na výstavbu obchvatu a na skutočnosť, že SSC bude obchvat obce v dĺžke iba cca 4 km riešiť až od Vranova nad Topľou a to teda v dlžke až 16 km. Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?   

 

Obchvat obce - ako to vidí (nevidí) SSC IVSC Košice

Žiadame dlhodobo o realizaciu obchvatu obce Dvorianky, SSC plánuje ale výstavbu až o 10 rokov, prečo ?

SSC IVSC uvádza: „Z dôvodu koncepčného riešenia dopravnej situácie na ceste I/79 by SSC riešila obchvat obce Dvorianky ako súčasť preložky cesty I/79 mimo intravilán dotknutých obcí, t.z. od Vranova nad Topľou až po napojenie preložky cesty I/79 na pripravovanú trasu diaľničného úseku D1 Dargov-Pozdišovce -južne od obce Dvorianky. Preložka by zahŕňala úsek dĺžky cca 16 km.“

A ďalej: „Na základe uvedených skutočností nie je možné vyhovieť požiadavke petičného výboru a termín predprojektovej, projektovej prípravy a realizácie stavby obchvatu Dvorianok skrátiť na Vami požadovaný termín. “
 

SSC ma dlhodobo všeobecne divnú optiku.

SSC-18.11.2013.jpg

 

Vyznieva to pritom celé komicky a to vzhľadom na stanovisko ešte zo septembra 2011, v ktorom SSC IVSC Košice informovalo, že výhľadovo vôbec nepripravuje obchvat obce Dvorianky. Prečo ?

V tomto stanovisku SSC IVSC Košice  uvádza:
„Pri zaraďovaní stavieb do prípravy a realizácie sa posudzuje i dosahovaná ekonomická efektívnosť stavby, hodnotená metódou vnútorného výnosového percenta vyjadrená úrokovou mierou ako aj jej návratnosť.  Preto nie je vhodné riešiť projekčne a investične celý cestný ťah ako jednu stavbu. “

Opakujem ešte raz citaciu: „Preto nie je vhodné riešiť projekčne a investične celý cestný ťah ako jednu stavbu.“

Zaražajuco v prípade obchavatu obce Dvorianky už je zrazu nutné riešiť projekčne a investične celý cestný ťah ako jednu stavbu – a to akože z dôvodu koncepčneho riešenia dopravnej situacie na ceste I/79.

SSC-september-2011.jpg 

 

Obchvat obce Dvorianky - iba 4 km

Žiadame dlhodobo o realizaciu obchvatu obce Dvorianky v dlžke aj s obcou Parchovany iba cca 4 km.

Upozornujem, že nie je vhodné riešiť projekčne a investične celý cestný ťah ako jednu stavbu - obchvat obce Dvorianky ako súčast preložky cesty I/79 mimo intravilan ďalších dotknutych obci, t.z. od Vranova nad Topľou až po napojenie preložky cesty I/79 na pripravovanú trasu dialničného úseku D1 Dargov-Pozdišovce -južne od obce Dvorianky a teda takáto dlha preložka všetkých obcí na trase zahrňa usek až o dlžke cca 16 km, narozdiel od preložky iba samotnej obce Dvorianky - Parchovany v dlžke cca 4km.
 
Upozornujem, že vzhľadom na dlhodobé poškodzovanie zdravia obyvateľstva cestou dopravou v obci Dvorianky ako aj vzhľadom na záver Hlukovej študie, ktora jednoznačne preukázala nutnosť urýchlenej výstavby obchavtu, požadujeme riešit projekčne a investične iba obchvat obce Dvorianky-Parchovany a to iba v dlžke cca 4 km.

Je to neodbornosť alebo ide už priamo o úmysel ?

Informacie o obchvate obce na stránkach petičného výboru

OBCHVAT-Dvorianky.jpg

 
Súčasne umiestnenie spomaľovača v obci priamo pred rodinnými domami: 

Súčasne riešenie spomalenia dopravy - umiestenie spomaľovača v obci priamo pred rodinnymi domami (RD č.126) zpôsobuje okrem hluku aj otrasy a emisie NO2 čo nie je zanedbateľná skutočnosť.

Pri brzdení ťažkej kamionovej dopravy priamo pred rodinnymi domami v obci Dvorianky (RD č.124,125 a 126) vznikajú okrem hluku aj vibracie - dynamicke vibracie ako prenos kmitania a otrasov do základov budov rodinných domov ako aj ďalej vznikajú škodlivé emisie NO2 v ovzduší z výfukovych plynov nákladnych vozidiel - kamionov, vzhľadom na brzdenie a následnu akceleraciu, čím sa do ovzdušia dostáva značné množstvo výfukovych plynov z motorov ako aj z trenia brzdnych doštičiek a trenia gúm kolies o asfalt a to všetko priamo pred rodinnimi domami v obci.

PB030035.JPG

 

 

Pre úplnosť uvádzam informacie o našom podaní na komisiu EU:
http://janvitkovic.blog.sme.sk/c/341601/Je-mozne-v-EU-poskodzovat-zdravie-ludi-kamionovou-dopravou.html

 

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?