Nočný zákaz pre kamiony - cesta I/79 - Dvorianky

Autor: Jan Vitkovič | 26.9.2013 o 11:50 | (upravené 16.1.2015 o 7:13) Karma článku: 4,03 | Prečítané:  621x

Nočný zákaz pre kamiony na ceste I/79 v obci Dvorianky je jediné riešenie aktuálneho stavu poškodzovania zdravia obyvateľstva hlukom a vibraciami z cestnej dopravy do výstavby obchvatu obce. Toto opatrenie vychádza zo záverov hlukovej študie.

 

Nočný zákaz pre kamiony na ceste I/79 v obci Dvorianky je jedine riešenie aktuálneho stavu poškodzovania zdravia obyvateľstva hlukom a vibraciami z cestnej dopravy do výstavby obchvatu obce. Toto opatrenie vychádza zo záverov hlukovej študie, citujem:

" V roku odovzdania stavby do prevádzky, r. 2013 a taktiež vo všetkých posudzovaných výhľadových rokoch teda aj v r. 2033 by v prípade stavu 0, t.j. bez realizácie protihlukových opatrení, boli prekročené prípustné hladiny hluku na riešenom úseku reprezentovanom ST1 a ST2 a teda pozdĺž celého prieťahu cesty 1/79 cez obec Dvorianky.
 
Vplyvom investície vo variante 4 - návrhu obchvatu obce Dvorianky pri stave 1 - by došlo oproti stavu 0 k poklesu hladín hluku vo všetkých posudzovaných bodoch, pričom výsledné hodnoty hladín hluku budú nižšie ako prípustné hodnoty hladín hluku.
 
Vzhľadom na to, že realizácia takéhoto opatrenia nie je možná okamžite, t.j. v roku 2013, navrhujeme ako dočasné riešenie, do vybudovania obchvatu, využitie čl. 1.6 Prílohy k vyhláške č. 549/2007 Z.z., podľa ktorého je možné, aby posudzovaná hodnota prekročila prípustné hladiny hluku o 10 dB(A) pre kategóriu územia III. V prípade ST1 je toto prekročenie v r. 2013 v noci 10,9 dB(A), preto navrhujeme aj doplnkové opatrenie - do vybudovania obchvatu vylúčenie ťažkej tranzitnej dopravy z prieťahu v nočnom čase, čo zabezpečí zníženie hladín hluku v noci cca o 5 dB(A). "

Podľa infomracii z Ministerstva dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR je situacia zo zákazom nasledovná, citujem:

"Obmedzenie cestnej dopravy na ceste 1/79 v nočných hodinách sa dotýka dvoch krajov - Prešovského a Košického. Rozhodnutie o riešení danej situácie musia vydať Obvodné úrady dopravy v Prešove a Košiciach so súhlasom dopravných inšpektorátov vo Vranove nad Topľou a Trebišove. Keďže je to cesta 1. triedy rozhodnutie je vo výlučnej kompetencii týchto orgánov miestnej štátnej správy a ministerstvo dopravy nemôže ich rozhodnutie ovplyvniť."

Podľa posledných informacii zo Slovenskej správy ciest v tomto týždni (39.) rieši Obvodný Úrad pre dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach za účasti zástupcov všetkých kompetentných orgánov a úradov tento problém, záverom bude návrh riešenia danej situácie....

 HLUKOVA-STUDIA.jpg HLUKOVA-STUDIA-ZAVER.jpg

Adresa petičného výboru: http://dvorianky5.webnode.sk/

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má panický strach, lebo jednou z možností je aj pruhovaný dres v Ilave.


Už ste čítali?