Nový projekt: "Riešenie bezpečnosti v Dvoriankach"

Autor: Jan Vitkovič | 28.2.2013 o 9:00 | (upravené 16.1.2015 o 13:43) Karma článku: 9,06 | Prečítané:  335x

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR zaradilo do kontraktu medzi ministerstvom a Slovenskou správou ciest na rozpočtový rok 2013 nový projekt "Riešenie bezpečnosti v Dvoriankach". Projekt bude pozostávať z dvoch etáp. V prvej etape bude vypracovaná tzv. hluková štúdia z cestnej premávky v obci Dvorianky a v druhej etape bude vyhotovená projektová dokumentácia, ktorá bude obsahovať konkrétne stavebno-technické riešenie bezpečnostnej situácie cesty I/79 v obci Dvorianky s dôrazom na odstránenie nadmernej hlučnosti. Čítajte bližšie informacie v článku.

List MDVaRR SR zo dňa 25.02.2013

List MDVaRR SR zo dňa 25.02.2013

Ministerstvo schválilo realizáciu nového projektu pod názvom "Riešenie bezpečnosti v Dvoriankach", petičný výbor Dvorianky bol informovaný listom MDVaRR SR č.03534/2013/D132-OKŠDD/13417 zo dňa 25.02.2013, ktorý nám bol doručený dňa 27.02.2013. List je k nahliadnutiu na stánkach petičného výboru.

Za účelom riešenia hluku a vibrácii na Hlavnej ulici v obci Dvorianky sa na pracovnom stretnutí, uskutočnenom na pôde ministerstva dňa 11.02.2013 prijal záver, že sa do kontraktu na rok 2013 zaradí aj projekt "Riešenie bezpečnosti v Dvoriankach", ktorý bude realizovať zhotoviteľ na základe výsledkov verejného obstarávania, a ktorý bude pozostávať z dvoch etáp. V prvej etape bude vypracovaná tzv. hluková štúdia z cestnej premávky v obci Dvorianky a v druhej etape bude vyhotovená projektová dokumentácia, ktorá bude obsahovať konkrétne stavebno-technické riešenie bezpečnostnej situácie cesty 1/79 v obci Dvorianky s dôrazom na odstránenie nadmernej hlučnosti.

Tento kontrakt sa uzatvára podľa „Uznesenia vlády SR č. 1370/2002 zo dňa 18. decembra 2002 k návrhu opatrení na zdokonalenie systémov kontraktov medzi ústrednými orgánmi štátnej správy a im podriadenými organizáciami“ medzi Ministerstvom dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja Slovenskej republiky a Slovenskou správou ciest na dany rozpočtový rok, v tomto pripade rok 2013.

V tejto súvislosti nás informoval Obvodný úrad pre cestnú dopravu a pozemné komunikácie v Košiciach listom č.2013/00205-2 zo dňa 11.2.2013 (doručený 15.02.2013) ohľadom nového stavebného konania na realizáciu nových prvkov upokojenia dopravy v obci Dvorianky na Hlavnej ulici - cesta I/79.

OUDKE-15.02.2013.jpg

Úrad v spolupráci s majetkovým správcom ciest SSC, IVSC Košice vyvolá stavebné konanie na realizáciu nových prvkov upokojenia dopravy pred obcou Dvorianky s tým, že požiada organy hygieny a odborne spôsobilé organy, ktoré sa zaoberajú ochranou obyvateľstva pred hlukom o posúdenie realizácie prvkov upokojenia dopravy so zreteľom na hluk a vibrácie. List je k nahliadnutiu na stánkach petičného výboru.

Petičný výbor Dvorianky vypracoval komplexný návrh riešenia ohrozenia zdravia obyvateľstva z cestnej dopravy v obci, tento návrh vychádza zo stanoviska autorov technických predpisov TP15/2005 (Upokojovanie dopravy), STU Bratislava, Stavebná fakulta, Katedra dopravných stavieb a rieši spomalenie dopravy v obci komplexne a to podľa jednotlivých úsekov a to úsek na vjazde do obce, prejazdný úsek v obci ako aj úsek na výjazde z obce.
Dôležité je si uvedomiť, že cieľom dopravného upokojovania cestného prieťahu (TP15/2005) je zabäzpečiť prostredníctvom planovacích, projektových, stavebných, organizačných a regulačných opatrení zníženie rýchlosti vozidiel na úroveň želanej rýchlosti vo vzťahu k zvýšeniu bezpečnosti cestnej premávky a zlepšeniu kvality života obyvateľov a návštevníkov v okolí prieťahu - teda zníženie rýchlosti nemôže byť ponechané na voľbu samotných vodičov, ale týmito opatreniami musia byť vodiči k zníženiu rýchlosti priamo donutení – to riešia práve technické predpisy TP15/2005.  Bližšie rozoberám riešenie v článku: Upokojenie dopravy v obci - ako na to ?

foto-1.JPGP9190039.JPG

Za petičný výbor požadujeme  kompetentné orgány o  prioritne komplexné riešenie ohrozenia zdravia obyvateľstva z cestnej dopravy v obci Dvorianky a to prvkami na upokojenie dopravy ( TP15-2005 ) na ceste I/79 v obci Dvorianky a to na základe návrhu riešenia - návrh komplexného riešenia,  v kombinácii s prvkami ako semafor riadený radarom v náväznosti na daľšie opatrenia ako obmedzenie tranzitnej medzinárodnej  nákladnej dopravy ( spoplatnenie cesty I/79 pre medzinárodnu nákladnu kamionovu dopravu) ako aj riešenie daľších zlých (nerovnosti vozovky) usekov cesty I/79 pred obcou smerom na Trebišov,  a to aj v náväznosti na upovedomenie Generálnej prokuratury SR číslo VI/2 Gd 257/12-14 zo dňa 20.11.2012 a v neposlednom rade žiadame o zaradenie preložky cesty I/79 mimo zastavane uzemie obce do plánu príprav na nasledujúce roky.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?