Cesta I/79 - prečo nie je spoplatnená celá ?

Autor: Jan Vitkovič | 15.2.2013 o 8:30 | (upravené 16.1.2015 o 13:27) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  636x

Po ceste I/79 je realizovaná tranzitná medzinárodna kamionova doprava na trase Poľsko - Maďarsko, ktorá teda spôsobuje problém hluku – ohrozenie zdravia obyvateľstva z cestnej dopravy v obciach ako aj problém poškodzovania rodinných domov a v súčasnosti nie je táto cesta spoplatnéna celá pre kamionovu dopravu. Ministerstvo vnútra SR pritom spoplatnenie celej cesty I/79 odporúča, pritom víta podnety od občanov, ktoré prispejú k zlepšeniu dopravno-bezpečnostnej situácie na našich cestách. Ministrestvo dopravy, výstavby a regionálnebho rozvoja SR má, ale na vec iný názor, čítajte viac v článku.

Cesta I-79

Cesta I-79

Po ceste I/79 je realizovaná tranzitná medzinárodna kamionova doprava na trase Poľsko - Maďarsko, ktorá spôsobuje problém hluku – ohrozenie zdravia obyvateľstva z cestnej dopravy ako aj problém poškodzovania rodinných domov a v súčasnosti nie je táto cesta spoplatnená celá pre kamionovu dopravu. Ministerstvo vnútra SR spoplatnenie celej cesty I/79 odporúča, stanovisko vypracoval príslušný vecný gestor - prezídium Policajného zboru SR. Celé stanovisko Ministerstva vnútra SR je k nahliadnutiu na stránkach petičného výboru.

Vyberám z tohto stanoviska Ministerstva vnútra SR :

" Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru obdržal podnet, v ktorom sa stažujete na neúnosnú dopravnú situácia v obci Dvorianky, nakoľko v predmetnej dedine je vysoká frekvencia kamiónovej dopravy z dôvodu nespoplatnenia cesty 1/79, ktorá prechádza danou obcou.

Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru vyžiadal z Krajského dopravného inšpektorátu Krajského riaditelstva Policajného zboru v Košiciach a Prešove stanoviská o dopravnej situácií a vykonávaných opatreniach zo strany dopravnej polície, ktoré zasielame v prílohe.

Predmetný podnet sme z dôvodu vecnej a miestnej príslušnosti odstúpili na Ministerstvo dopravy, výstavby a regionálneho rozvoja SR ako ústrednému orgánu štátnej správy vo veciach pozemných komunikácií. Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru sa stotožnuje a podporuje navrhnuté opatrenia okresným dopravným inšpektorátom v Trebišove na úseku cestného hospodárstva.

Odbor dopravnej polície Prezídia Policajného zboru víta podnety od občanov, ktoré prispejú k zlepšeniu dopravno-bezpečnostnej situácie na našich cestách.

Štátna cesta c. 1/79, ktorá prechádza obcou Dvorianky v km 17,55 až 18,45, je štátnou cestou pretínajúcou okres Trebišov v smere sever - juh a tvorí hlavnú tranzitnú trasu hlavne kamiónovej dopravy od hranice s Poľskou republikou cez okres Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou a Trebišov k hranici s Maďarskou republikou. V celej svojej dlžke od hranice s okresom Vranov nad Topľou až po hranicu s Maďarskou republikou (40 km) prechádza uvedená cesta zastavanými častami obcí Dvorianky, Hriadky, Vojcice, Milhostov, Trebišov, Veľaty a Čerhov. Ani v jednej z uvedených obcí nie je vybudovaný obchvat obce s výnimkou čiastočného obchvatu mesta Trebišov.

Podla celoštátneho sčítania intenzity dopravy z roku 2010 obcou Dvorianky denne prejde 3.780 motorových vozidiel, z toho 1.232 nákladných motorových vozidiel a 2.533 osobných motorových vozidiel. Podobná situácia je aj v ostatných obciach v okrese po trase št. cesty č. 1/79.

Prejazd nákladných motorových vozidiel v uvedenom úseku nie je spoplamený, preto vodiči týchto vozidiel vykonávajúcich medzinárodnú prepravu vo zvýšenej miere využívajú tento úsek cestnej siete SR, čím sa vyhýbajú spoplatneným úsekom atak negatívne vplývajú na životné podmienky občanov žijúcich v obciach na št. ceste č. 1/79.

Navrhované opatrenia na úseku cestného hospodárstva:
 

Z krátkodobého hľadiska:

Spoplatnenie prejazdu motorových vozidiel nad 3,5 t v úseku št. cesty c. 1/79 - Vranov nad Toplou - Trebišov - Slovenské Nové Mesto

 

Z dlhodobého hľadiska:

Vybudovanie obchvatu obcí Dvorianky, Hriadky, Vojcice, Milhostov, Trebišov, Veľaty a Čerhov na št. ceste 1/79 "

Cesta I/79 teda nie je v súčasnosti spoplatnena celá a z uvedeneho dovodu už bola v roku 2010 na ministerstve dopravy, pôšt a telekomunikacii Slovenskej republiky doručena žiadost starostov obci známeho regionu, obce Čerhov, Veľaty, Zemplínsky Branč, Vojčice, Hriadky, Dvorianky, Parchovany a tiež primátora mesta Trebišov, aby došlo k spoplatneniu aj tohto úseku alebo tej časti, ktorá nie je spoplatnená na danej ceste I/79, nakoľko kamionova doprava cez obce je prehustená, nie su dodržiavané dopravné predpisy o maximálnej povolenej rychlosti a využivajú túto trasu namiesto spoplatneného úseku cesty I/68 s pripojenim na D1 na Prešov, alebo naopak – táto informacia je z odpovede bývaleho ministra dopravy na hodine otázok ( otázka od: Gyorgy Juhasz 4.2.2010  www linka ).

Spoplatnenie celej cesty (nespoplatneného úseku) I/79 by podľa názorou petičného výboru Dvorianky tiež v značnej miere prispelo k riešeniu problému ohrozenia zdravia obyvateľstva z cestnej dopravy u nás v obci Dvorianky na Hlavnej ulici ako aj  teda v daľších obciach a to zníženim tranzitu kamionovej dopravy cez tieto obce, ktorá by podľa nášho názoru vo väčšej miere používala trasu po ceste I/68 s pripojenim na D1 na Prešov.

Pripúšťame otáznosť účinnosti uvedeného opatrenia (spoplatnenie) na zníženie samotného tranzitu dopravy po ceste I/79, ale je potrebné sa vážne zamyslieť nad tranzitom kamionovej dopravy po ceste I/79 na trase Poľsko-Maďarsko, tento tranzit prináša obyvateľom regionu iba nepríjemnosti  a to ohrozenie vlastného zdravia ako aj poškodzovanie majetku.  V každom prípade je potrebne medzinárodny tranzit viesť cez dialničné úseky v regione ako aj cez cesty určené na medzinárodny tranzit kamionovej dopravy – schválene dopravné koridory. Na stránke SSC sú k nahliadnutiu medzinárodné koridory v SR.

Cez obec Dvorianky vedie cesta I.triedy číslo I-79 (cesta nie je zaradená v žiadnom z medzinárodnych tranzitov pre kamionovu dopravu),  po ktorej je realizovaná tranzitná medzinárodna doprava na trase Poľsko-Maďarsko po cestách I73-I18-I79, doprava v obci Dvorianky je značne prehustená, nie su dodržiavane dopravné predpisy vrátane maximálnej povolenej rýchlosti a tento tranzit medzinárodnej nákladnej – kamionovej dopravy ohrozuje zdravie obyvateľstva ako aj spôsobuje poškodzovanie rodinných domov, čo je teda riešene na Úrade verejneho zdravotnictva MDVRR SR.

Podľa mapy celoštátneho sčítania dopravy z roku 2010 (Košický a Prešovský kraj) na ktorej je zvýraznena trasa po cestách  I73-I18-I79, kde je teda vidno podla sčítania, že nákladna doprava na vstupe z Poľskej rebupliky - cesta I73 ma hodnotu 2.264 po Svidník, ďalej po ceste I73 a I18 ma hodnotu cca 2.400 až po Vranov nad Topľov a ďalej po ceste I79 je to 1.230 nákladnych automobilov na prejazde obcou Dvorianky, ďalej toto dopravné zaťaženie smeruje po ceste I79 v hodnote cca 1.200 až k hraniciam s Maďarskou republikou.

Ministerstvo dopravy, výstavby a regionalneho rozvoja SR neplánuje spoplatnenie celej cesty I/79 pre nákladnu kamionnovu dopravu, čo by podľa nášho názoru mohlo ombedziť prejazd tranzitnej nákladnej kamionovej dopravy, odmietave stanoviská ministerstva dopravy sú k nahliadnutiu na stránkach petičného výboru.

Pritom ministerstvo dopravy nevylučuje, že uvedená nákladna kamionova doprava zo zahraničnými evidenčnými číslami v obci Dvorianky je tranzitnou medzinárodnou kamionovou dopravou a aj napriek uvedeným skutočnostiam neplánuje ministerstvo momentálne uvedený stav riešiť.

Hlavným argumentom ministerstva dopravy na nespoplatnenie je pritom nízka celková intenzita dopravy pod 5.000 vozidiel za 24 hod. pritom, ale v súčasnosti na spoplatnenom úseku cesty I/79 podľa sčítania dopravy z roku 2010 nákladna doprava nedosahuje čísla z nespoplatneného úseku a pohybuje sa na hodnote iba cca 400 - 700 nákladných vozidiel za 24 hodín, pritom na nespoplatnenom úseku je to hodnota až cca 1.200  nákladných vozidiel za 24 hodín.  Nerozumieme preto koncepcii ministerstva dopravy ohľadne spoplatňovania cestných úsekov pre nákladnú kamionovu dopravu.

Ďalej podľa ministerstva dopravy je šírkove usporiadanie C 8,5 - 9,5 pre cestu I.triedy číslo I/79 na tranzit kamionovej medzinárodnej dopravy postačujúce a vyhovujúce. Pritom podľa STN 736101 je základna rámcova kategorizacia ciest prvej triedy kategoria C11,5/80,70,60. Ak tato kategoria pre dvojpruhová komunikacie nepostačuje, použije sa kategorizacia pre štvorpruhové komunikacie C22,5/100,80,70. Kategoria C11,5 určuje minimálne šírkove usporiadanie komunikacie s medzinárodnou dopravou (európske cesty). Pri ostatných cestách I.triedy je možné použiť kategoriu C9,5 ak je teda ale postačujúca.

V každom prípade cesta I.triedy I/79 je úzka (cca C9,5) bez širších krajníc, cesta vznikla iba prekategorizovaním cesty II. triedy číslo 553, teda má všetky parametre cesty II.triedy.

Bližšie problematiku cesty I-79 rozoberám v tomto článku na blogu.

Problematikou cesty I-79 sa zaoberá aj článok na trebisov.korzar.sme.sk pod názvom: Hlavný ťah pri Trebišove roky len plátajú, cesta je zničená

Problematikou spoplatnenia cesty I-79 sa zaoberá aj reportáž STV1:  Občan za dverami - relácia STV

WWW adresa petičného výboru

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?