Nebezpečný precedens alebo výnimka ? Je vôbec možné riešiť hluk z dopravy ?

Autor: Jan Vitkovič | 11.2.2013 o 10:10 | (upravené 13.2.2018 o 18:43) Karma článku: 5,24 | Prečítané:  835x

Reálne ohrozenie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici z cestnej dopravy nie je možné riešiť administratívnymi opatreniami ako je povoľovanie výnimiek a pozerať pritom na riešenie ako na nebezpečný precedens. V to

Spomaľovač priamo pred RD

X+Spomaľovač priamo pred RD

V rozhodnutí správneho orgánu č.1894/13668/2012/BA/MIK je uvedené, že SSC ako účastnik konania v odpovedi č.181/2012/6352/21540 zo dňa 13.08.2012 na výzvu správneho orgánu predložil štryri návrhy z toho dva veľmi zaujimavé na odstránenie nedostatkov zistených pri výkone štátneho zdravotného dozoru (prekročený hluk) v obci Dvorianky:

Ako prvý návrh SSC uviedli "Realizáciu protihlukových opatrení pred RD", o ktorom sa hneď vyjadrili ako o riešení nesystémovom a neekonomickom a súčasne vyjadrili obavu z nebezpečného precedensu s neúmerným zaťažením štátneho rozpočtu.

Je zaražajúce, že SSC vyjadrili obavu z "dodržiavania zákonov v SR" v návaznosti na realizáciu protihlukových opatrení pred RD v obci - neúmerne zaťaženie štátneho rozpočtu.

Ako druhý návrh SSC uviedli "Povolenie výnimky z vyhlášky MZ SR č.549/2007 Z.z." a to povolenie navýšenia maximálnej hodnoty hluku v obci, resp. na predmetnom úseku iba pred konkrétnym RD.

Povolenie výnimky nie je možné a to vzhľadom na tieto skutočnosti:

V žiadnom prípade nie je preukázane podľa vyhlášky č.549/2007 Z.z., že jestvujúci hluk z pozemnej dopravy v obci Dvorianky na Hlavnej ulici pred RD je zapričinený postupným narastaním dopravy.

V žiadnom prípade nie je preukazané podľa vyhlášky č.549/2007 Z.z., že jestvujúci hluk z pozemnej dopravy v obci Dvorianky na Hlavnej ulici pred RD nie je možné obmedziť dostupnými technickými opatreniami alebo organizačnými opatreniami bez podstatného narušenia dopravného výkonu.

Ďalej je potrebné uviesť, že v prípade navýšenia decibelov je pre kategoriu územia III. možné navýšenie najviac o 10 dB, a vzhľadom na poslednú nezávislú objektivizáciu hluku odbornými pracovníkmi špecializovaného pracoviska fyzikálnych analýz útvaru vedúceho hygienika rezortu MDVaRR SR, ktorá bola vykonaná v dňoch 19.-23.11.2012 s výsledkami, ktoré prekračujú prípustne hodnoty hluku v noci až o 13 dB, toto navýšenie uvedenu situaciu vžiadnom prípade nerieši.

Ďalej je potrebné uviesť skutočnosť vzhľadom na územny plán obce, kde je teda plánovaná rozvojová lokalita RD „JUH“ – lokalita na výstavbu nových rodinných domov, že pri uvedenom navýšení decibelov pre kategoriu územia III. o 10 dB nebude teda možné budovanie týchto nových rodinných domov v tejto lokalite a to podľa vyhlášky č.549/2007 Z.z. ktorá stanovuje, že na základe stanoviska príslušneho orgánu verejneho zdravotíctva sa môžu umiestňovať nové budovy na bývanie – rodinné domy ak posudzovana hodnota hluku z dopravy v primeranej časti priľahlého vonkajšieho prostredia budovy na bývanie alebo oddychovej zony v blízkosti budovy na bývanie neprekročí prípustne hodnoty uvedené v tabuľke č.1 pre kategoriu územia III. o viac ako 5 dB.

Pre úplnosť ešte uvádzam, že ako tretí návrh SSC uviedla obchvat obce, kde je ale podľa SSC príliš veľa iných úkonov v súlade s legislatívou SR a predpismi MDVRR SR a SSC.

Ako štvrtý návrh SSC  uviedla informatívny merač rýchlosti s prepojením na kamerový systém GPS Policajného zboru SR, resp. prepojením na semafor.

Z týchto štyroch návrhov opatrení SSC realizovala informatívny merač rýchlosti a to teda bez prepojenia na semafor alebo GPS. Uvedené opatrenie je neúčinné vzhľadom  na skutočnosť, že je to opatrenie bez priamej regulácie dopravy. SSC vzhľadom na realizáciu neúčinných opatrení na zníženie hluku v obci pred RD dostala od správneho orgánu pokutu 10.000 EUR.

Znovu zdôrazňujem, že reálne ohrozenie zdravia obyvateľstva v obci Dvorianky na Hlavnej ulici z cestnej dopravy nie je možné riešiť administratívnymi opatreniami ako je povoľovanie výnimiek a pozerať pritom na riešenie ako na nebezpečný precedens.

Uvedenú situáciu v obci, ohrozenie zdravia obyvateľstva, je nutné riešiť opatreniami typu priamej regulácie dopravy, tak ako to navrhuje petičný výbor.

WWW adresa petičného výboru

Súvisiace články:
Pokuta pre SSC 10.000 EUR
Spomaľovač priamo pred RD
Riešenie spomalenia dopravy
Dom si radšej zoskrutkoval
Cesta sa prepadá
Občan za dverami - relácia STV

 PB100043.JPGPB100034.JPGPREJAZD-100KM-H.jpg

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Autorská strana Samuela Marca

Kto naozaj riadi Slovensko (píše Samo Marec)

Poslanec Fico má panický strach, lebo jednou z možností je aj pruhovaný dres v Ilave.


Už ste čítali?