Cesta I/79 - cesta I.triedy ?

Autor: Jan Vitkovič | 4.2.2013 o 9:00 | (upravené 16.1.2015 o 8:12) Karma článku: 6,62 | Prečítané:  865x

Je cesta I/79 cestou I.triedy ? Cesta I/79 vznikla administratívnym prekvalifikovaním pôvodnej okresnej cesty II.triedy v 90 rokoch na cestu I.triedy. Cesta má teda všetky parametre cesty II.triedy vrátane šírkového usporiadania a únosnosti, dokonca parametre ako pozdĺžna a priečna rovinatosť sú na viacerých úsekoch nevyhovujúce. Vzhľadom na tieto skutočnosti cesta nie je stavaná parametrami na tranzit medzinárodnej kamionovej dopravy, ktorá momentálne prebieha po tejto ceste. Uvedený problém sa prejavuje aj pri divne umiestnených kanalizačných poklopoch, ktoré nemajú šancu vydržať.

Cesta I/79 - cesta I. triedy ?

Cesta I/79 - cesta I. triedy ?

Podľa STN 736101 je základna rámcova kategorizacia ciest prvej triedy kategoria C11,5/80,70,60. Ak táto kategoria pre dvojpruhové komunikácie nepostačuje, použije sa kategorizácia pre štvorpruhové komunikácie C22,5/100,80,70. Kategoria C11,5 určuje minimálne šírkove usporiadanie komunikácie s medzinárodnou dopravou (európske cesty). Pri ostatných cestách I. triedy je možné použiť kategoriu C9,5, ak je postačujúca.

Cesta I/79 je teda úzka (C8 - 9,5) bez širších krajníc a vo veľmi dezolátnom stave, napríklad v úseku pred obcou Dvorianky smerom na Trebišov, nižšie sú obrázky ako to vyzerá  - samá diera, pritom ešte nedávno boli tieto diery látane.

Na medzinárodnu tranzitnú dopravu sa požaduje pre cesty I.triedy (STN 736101) kategoria minimálne C11,5. Cesta I.triedy I/79 ma šírkove usporiadanie iba C8-9,5, cesta I.triedy I/79 vznikla iba prekategorizovaním cesty II. triedy 553 s platnosťou od 29.01.1997, teda ma všetky parametre cesty II.triedy. V každom prípade cesta I.triedy čislo I/79 nezodpovedá pre cestu I.triedy na medzinarodný tranzit kamionovej dopravy.

Aj napriek vyšie uvedeným skutočnostiam je po ceste I.triedy I79 v obci Dvorianky realizovaná tranzitná medzinárodna kamionova doprava v smere Poľsko - Maďarsko po trase I73-I18-I79, doprava v obci Dvorianky je značne prehustená, nie su dodržiavané dopravné predpisy vrátane maximálnej povolenej rýchlosti a tento tranzit medzinárodnej kamionovej dopravy ohrozuje zdravie obyvateľstva ako aj sposôbuje poškodzovanie rodinných domov, čo je teda riešená na Úrade verejneho zdravotníctva MDVRR SR ako aj teda v neposladnom rade dochádza k poškodzovaniu samotnej pozemnej komunikácie.

Je potrebné uviesť, že momentálne je ale situácia taká, že norma STN 736101 sa vzťahuje iba na novo vybudované komunikácie, teda nerieši stav starých v minulosti vybudovaných ciest a to už vôbec nerieši administratívne prekvalifikované cesty II.triedy na I. triedu.

Cesta I.triedy číslo I79 prechádzajuca aj obcou Dvorianky nie je súčasťou žiadneho medzinárodneho ťahu na územi SR – teda nieje súčasťou ťahu tah-E, tah-TEM ani ťahu TEN-TE.  Cesta I.triedy číslo I79 prechadzajúca aj obcou Dvorianky nie je v každom prípade vhodná na medzinarodny tranzit kamionovej dopravy a to svojimi prametrami ako aj súčasným technickým stavom.

 

foto-1.JPGfoto-3.JPGfoto-4.JPGfoto-6.JPGfoto-5.JPG

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Astronautka z NASA: Pocit úžasu s vami ostane aj na Zemi

Ako vyzerá tréning a ako sa astronauti pripravujú na zlyhania.

DOMOV

Najhoršiu zmrzlinu toto leto našli v Ružomberku

Takmer v tretine zistili hygienici nedostatky.


Už ste čítali?